Nowoczesne oświetlenie kuchni - zachwycające inspiracje

Modna kuchniaKuchnia bardzo często określana jest sercem domu, gdyż to tutaj najczęściej spotykają się domownicy na spożywanie posiłków, często to również miejsce spotkań towarzyskich. W związku z tym kuchnia powinna być wygodna, przytulna i funkcjonalna. Dużą popularnością cieszą się kuchnie nowoczesne, na które składają się nie tylko sprzęty AGD, ale także odpowiednie meble kuchenne nowoczesne oraz dopasowane oświetlenie w stylu nowoczesnym. Zapewnienie dopasowanego oświetlenia w kuchni przekłada się na bezpieczeństwo i komfort domowników oraz wprowadza do wnętrza wyjątkowy nastrój.

Nowoczesna kuchnia - czyli jaka?

Styl nowoczesny to szerokie pojęcie, wobec czego mamy mnóstwo różnych możliwości aranżacji mieszkania.

Styl nowoczesny stawia na minimalizm. Nowoczesne kuchnie charakteryzują się prostotą i przemyślanym, ergonomicznym układem funkcjonalnym. Nowoczesne meble kuchenne to przede wszystkim gładkie i proste fronty, w jasnych kolorach, w macie bądź połysku. Najczęściej stosowanym materiałem jest płyta drewnopochodna MDF. Co więcej, nowoczesne meble kuchenne są niezwykle łatwe w czyszczeniu, gdyż pozbawione są zdobień i rowków, w których mógłby gromadzić się kurz. To samo dotyczy szkła na ścianie nad blatem.

Dlaczego oświetlenie kuchni jest ważne?

Oświetlenie kuchenne jest niezbędne do tego, aby móc bezpiecznie poruszać się po kuchni podczas przygotowywania posiłków. Gotowanie, jak i zmywanie odbywa się często po zmroku - szczególnie w okresie zimowym, w związku z czym konieczne jest doświetlenie wnętrza.

Aby zapewnić w pomieszczeniu odpowiednią jasność, należy podzielić oświetlenie na kilka stref:

  • oświetlenie główne, czyli podstawowe oświetlenie każdej kuchni (lampy typu plafony czy lampy jarzeniowe)
  • oświetlenie zadaniowe, przy którym przygotowywane są posiłki (mogą to być reflektory lub taśmy LED)
  • oraz dekoracyjne, które poprawia samopoczucie domowników.

Oświetlenie nowoczesnej kuchni nie musi być tylko i wyłącznie praktyczne, ale może być także niezwykle stylowe. Nowoczesne lampy odznaczają się prostą formą, geometrycznymi kształtami i jasną kolorystyką.

Nowoczesne lampy w kuchni i jadalni

O czym pamiętać oświetlając nowoczesną kuchnię?

W kuchni ogromną rolę odgrywa oświetlenie zadaniowe, które montuje się w miejscach przygotowywania posiłków. Wyspa kuchenna jest najważniejszym punktem w kuchni i wymaga odpowiedniego, mocnego oświetlenia, które zapewnią kierunkowe lampy sufitowe lub wiszące lampy. Aby doświetlić blat roboczy, świetnie sprawdzą się oprawy podszafkowe lub kinkiety. Na blacie kuchennym możesz także postawić lampkę stojącą, która dodatkowo pełnić będzie funkcję dekoracyjną.

Warto pamiętać, aby dopasować barwę światła do rodzaju przestrzeni. Nad blatem roboczym lepiej sprawdzi się neutralna biała barwa, zaś w miejscu, w którym jemy posiłki (czy to nad stołem w jadalni, czy przy blacie barowym) lepsza będzie ciepła barwa światła.

Wybierając lampy, warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego są wykonane. Zalecane są produkty wytworzone ze stali, metalu, szkła lub tworzywa sztucznego. Drewno może pochłaniać zapachy i opary kuchenne, a czyszczenie go jest problematyczne. Lampy do kuchni powinny spełniać normę szczelności IP44 lub IP65. Dzięki temu będą nas służyć bez zarzutu przez długie lata.

Nowoczesne kuchnie to także sprzęty AGD, takie jak frytkownice, zmywarki i kuchenki. Szczególnie ważne jest dobranie lamp, które są odporne na wysoką temperaturę, nagrzewanie i wilgoć - najlepiej nie umieszczać oprawy bezpośrednio nad nimi.

Nowoczesne lampy wiszące

W przypadku kuchni połączonej z jadalnią wisząca lampa będzie idealnym wyborem, gdyż w pełni oświetli stół. Warto wybrać model posiadający możliwość regulacji wysokości i ciepłe białe światło, które można przyciemniać. W przypadku dużego stołu wybierz podwójne, potrójne bądź nawet poczwórne wiszące lampy. Jeśli pomieszczenie jest przestronne, lepiej zdecydować się na kilka lamp wiszących, co wprowadzi do kuchni i jadalni przytulny klimat.

Projekty kuchni nowoczesnych bardzo często uwzględniają wyspę kuchenną pośrodku pomieszczenia. Taka przestrzeń umożliwia zastosowanie oryginalnych, designerskich lamp wiszących. Można się zdecydować albo na zawieszenie kilku jednopunktowych opraw wiszących obok siebie bądź wybrania modelu wielopunktowego np. w formie belki.

Dużym powodzeniem cieszą się modele lamp takie jak:

  • lampy o abstrakcyjnych kształtach, które dopełnią niestandardowe aranżacje,
  • lampy nowoczesne ze szklanym kloszem, które nawiązują do klasycznych rozwiązań -  dostępne są w kształcie kwiatów bądź półkul przyozdobionych srebrną lub złotą obramówką,
  • oświetlenie wykonane z metalu, które szczególnie szykownie prezentują się we wnętrzach industrialnych, gdzie dominują takie materiały jak beton, szkło czy kamień.

Systemy szynowe i liniowe

Systemy liniowe oraz szynowe można wykorzystać do oświetlenia kuchni w nietypowym kształcie lub do kuchni o dużej powierzchni. Za pomocą jednego połączenia lampy do prądu można indywidualnie oświetlać różne obszary wnętrza. Co więcej, w ramach tego samego systemu możemy zamontować różne wzory opraw oświetleniowych - dla większej różnorodności w kuchni. Warto pamiętać, iż te systemy to nie tylko funkcjonalność, ale także element dekoracyjny stylowej aranżacji.

Kuchnia otwarta na salon

Ledowe oprawy sufitowe w nowoczesnym stylu

Kuchnia nowoczesna dużo zyska poprzez użycie taśm LED.  Można je przykleić do dolnej krawędzi blatów roboczych, jak również do szafek, półek czy blatów barowych. Oprawy ledowe idealnie nadają się do małych pomieszczeń. Dużym powodzeniem cieszą się taśmy LED z funkcją zmiany barwy światła. W zależności od modelu można zmieniać barwę za pomocą pilota lub smartfona.

Jeśli czeka nas aranżacja małej kuchni, oprawy ledowe będą znacznie bardziej praktyczne. Ciekawym rozwiązaniem będzie zastosowanie oświetlenia podszafkowego, które zarówno doświetli blat kuchenny, jak i doskonale się prezentuje. Warto wybrać oświetlenie z czujnikiem ruchu, dzięki któremu światło zapali się dopiero wtedy, gdy będzie potrzebne. Jeśli masz małą kuchnię, niezwykle funkcjonalne mogą okazać się oprawy, które pełnią także funkcję półek z miejscem do przechowywania. Ponadto, półki stojące z oświetleniem punktowym również dostarczają dodatkową przestrzeń do przechowywania, a ponadto tworzą przyjemną atmosferę we wnętrzu. Co więcej, w przypadku niewielkiej przestrzeni sprawdzą się także plafony, tuby natynkowe, listwy i reflektory.

Oświetlenie w nowoczesnych kuchniach

Nowoczesne oświetlenie stanowi połączenie funkcjonalności, wytrzymałości oraz designerskiego charakteru. Lampy są łatwe do utrzymania w czystości i energooszczędne - a to dzięki zastosowaniu odpowiednich żarówek. Dopasowana instalacja oświetleniowa znacznie umili czas spędzany w kuchni.

Komentarze