Bezpieczeństwo i higiena pracy - studia podyplomowe z przyszłością?

Studia podyplomowe z BHPChociaż nieustanny rozwój technologii wprowadza w wielu branżach coraz większy stopień automatyzacji wykonywanych zadań, to nadal wiele zawodów nie ma się o co martwić. Jednym z nich jest specjalizacja z zakresu BHP, która - choć może ulec przemianie w ciągu dziesięciu czy dwudziestu lat - wziąć będzie wymagać czynnika ludzkiego. Chcesz zdobyć uprawnienia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy? Studia podyplomowe to dobry wybór.

Studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy - co warto wiedzieć?

Już na samym początku warto podkreślić, że pełna nazwa studiów podyplomowych BHP, o których wspominamy w tym artykule, brzmi następująco: Bezpieczeństwo i higiena pracy (BHP) oraz ochrona przeciwpożarowa (ppoż.). To kierunek o charakterze kwalifikacyjnym, dzięki czemu - zgodnie z przepisami - kończy się uzyskaniem uprawnień potrzebnych do znalezienia pracy w służbie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Bezpieczeństwo i higiena pracy to studia podyplomowe polecane zarówno osobom, które dopiero poznają tematykę BHP, jak i tym, które mają już doświadczenie w tej branży, ale chcą zaktualizować i uzupełnić swoją wiedzę. Do zapisu na kierunek zachęca się w szczególności słuchaczy, którzy są:

  • pracownikami instytucji państwowych,
  • zatrudnieni w jednostkach ochrony przeciwpożarowej,
  • przedsiębiorcami (na własnej działalności gospodarczej),
  • zainteresowaniu problematyką BHP i chcą rozwijać się zawodowo w tym kierunku.

A jak wygląda program studiów podyplomowych BHP? Słuchacze przerabiają aż 240 godzin materiałów dydaktycznych, obejmujących takie zagadnienia jak:

  • medycyna pracy, wypadki przy pracy i choroby zawodowe,
  • materialne środowisko pracy - czynniki szkodliwe, uciążliwe i niebezpieczne w środowisku pracy,
  • zagrożenia mechaniczne, pomiary oraz ochrony indywidualne,
  • organizacja pracy i zadania służby BHP,
  • metodyka nauczania i dydaktyka szkoleń w zakresie BHP.

Gdzie szukać pracy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy po studiach podyplomowych?

Jak wyglądają perspektywy zawodowe po studiach podyplomowych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy? Absolwenci tego kierunku mają kompetencje niezbędne do ubiegania się o pracę na stanowisku starszego inspektora ds. BHP. Dalsze możliwości zatrudnienia są uzależnione od stażu pracy w służbie BHP i wyglądają następująco:

  • po minimum roku: specjalista ds. BHP,
  • po minimum trzech latach: starszy specjalista ds. BHP,
  • po minimum pięciu latach: główny specjalista ds. BHP.

Studia podyplomowe BHP online - czy warto?

Jak najbardziej tak. Studia podyplomowe BHP online - podobnie jak pozostałe kierunki dedykowane słuchaczom z wykształceniem wyższym - są najczęściej wybierane przez osoby aktywne zawodowo, mające dużo obowiązków w życiu prywatnym czy nawet ciągle podróżujące. Wygodna forma e-learningu sprawia, że możesz zdobywać wiedzę i umiejętności z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ukończyć studia podyplomowe, nie rezygnując z pracy, czasu z rodziną czy hobby. Dodatkowo możesz zaoszczędzić pieniądze na dodatkowych materiałach dydaktycznych i dojazdach na uczelnię.

Komentarze