Dlaczego warto posiadać beczki plastikowe na deszczówkę?

PodlewanieRóżnego rodzaju rozwiązania eko są coraz wyraźniejszym trendem w wielu dziedzinach - w tym także w ogrodnictwie. To nie tylko moda, ale przede wszystkim ukłon w stronę środowiska. Jedną z ciekawszych i wyjątkowo praktycznych opcji jest wykorzystywanie wody z drugiego obiegu, czyli zbieranie deszczówki.


Do czego zbierać deszczówkę?

Oczywiście można kupić piękne zdobione gliniane beczki, jednak ich koszt jest dość duży. Pamiętajmy, że w zbieraniu wody deszczowej najważniejsza jest jej wartość użytkowa, a niekoniecznie estetyka. Dlatego najbardziej praktyczną opcją są plastikowe zbiorniki, najczęściej o pojemności 220 litrów. Taką beczkę umieszcza się tak, aby woda spływała bezpośrednio z rynny, co pozwala na jej najszybsze zapełnienie. Beczkę można umieścić zarówno koło domu, jak i domków letniskowych, na ogródkach działkowych, gdzie często uprawia się warzywa i rabaty kwiatowe - tam taka woda z pewnością się przyda.

Co można zrobić z deszczówką?

Samo zbieranie deszczówki to jedno, ale trzeba ją jeszcze jakoś wykorzystać. I tu spory plusem jest to, że w przeciwieństwie do wody z kranu, taka deszczówka ma kwaśny odczyn, który dobrze sprawdza się przy podlewaniu kwiatów, warzyw czy krzewów owocowych.

Wodą o takich parametrach z powodzeniem można też podlewać rośliny doniczkowe - zarówno te stojące na balkonie czy tarasie, jak i te znajdujące się wewnątrz domu. Po deszczówce bujny ogród można stworzyć jeszcze łatwiej, mniejszym wysiłkiem.

A to jeszcze nie wszystko. Zebraną wodę wykorzystasz także w pracach gospodarskich, takich jak mycie mebli ogrodowych, samochodu, powierzchni tarasowej czy kosiarek. Opcji jest naprawdę sporo.

Zbieranie deszczówki - dlaczego warto?

Zbieranie deszczówki do plastikowych beczek przede wszystkim pozwala na wykorzystanie wody z drugiego obiegu. Jedna beczka to na ogół 220 litrów wody, a posiadając takie dwie można zebrać nawet 440 litrów wody do swobodnego wykorzystania. To oszczędność pieniędzy. Beczki to jednorazowy zakup, a każdy zbiór wody pozwala na oszczędzenie tej z kranu. To nie tylko mniejsze zużycie wody, ale też prądu (potrzebnego np. do pracy pompy, hydroforu itd.). W ciągu roku może to przynieść oszczędności nawet kilkuset złotych. A zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć choćby na nowe rośliny czy drzewka - tych nigdy dość.

Podlewanie w okresie suchym

Jeśli brak opadów utrzymuje się przez dłuższy czas, wiele gmin i powiatów wprowadza zakaz korzystania wody miejskiej do podlewania ogródków. Zabezpieczone i zebrana wcześniej woda z beczek doskonale się do tego sprawdzi, a jednocześnie pozwoli na oszczędność wody miejskiej. Woda zebrana z deszczówki w odróżnieniu od tej z kranu nie nadaje się jednak do picia bez uzdatniania.

Podlewanie

Coś dla fanów estetyki

Oczywiście w całym założeniu gromadzenia i ponownego wykorzystania wody, najważniejsze jest dbanie o środowisko i ograniczenie używania wody ze studni czy kranu i to nie tylko w okresie bez opadów. Jeśli komuś zależy też na kwestiach estetycznych to beczka plastikowa wcale nie musi być nudna. Można kupić piękne prostokątne czy stożkowe beczki, których powierzchnia przypomina cegły. To już stylowy gadżet oraz dekoracja przestrzeni przydomowej.

Komentarze