Dlaczego warto ubezpieczyć dom?

Ubezpieczenie domuWłasny dom to dla wielu osób spełnienie marzeń - nieruchomość nie tylko zapewnia komfort, ale też poczucie bezpieczeństwa i spełnienia. Ze względu na wartość wybudowanej posiadłości, ich właściciele często decydują się na wykup specjalnych polis ubezpieczeniowych. Oto kilka powodów, dlaczego warto ubezpieczyć dom oraz garść przydatnych informacji o dostępnych ofertach - ich kosztach oraz formalnościach, jakie należy spełnić podczas składania wniosku.

Ubezpieczenie domu - dlaczego warto?

Niezależnie od tego, czy posiadasz dom na wsi, czy właśnie budujesz nieruchomość na przedmieściach sporego miasta, z pewnością zależy Ci na tym, aby posiadłość gwarantowała Ci spokój, relaks i bezpieczeństwo. Jej ubezpieczenie nie jest jedynie zbędną formalnością, lecz sposobem na wszelkie nieprzewidziane sytuacje życiowe. Pożar, zalanie, uszkodzenie elewacji lub dachu to tylko przykłady nieszczęśliwych wypadków, które mogą przydarzyć się w najmniej oczekiwanym momencie.

Dlaczego warto ubezpieczyć dom? Powodów jest kilka, a najważniejszy z nich dotyczy płynności finansowej prowadzonego gospodarstwa domowego. Szkody spowodowane kradzieżą mienia lub zjawiskami atmosferycznymi mogą znacząco odbić się na Twoim budżecie, prowadząc np. do kosztownych napraw lub konieczności poszukiwania nowego lokum. Ponadto - polisy ubezpieczeniowe można dopasować do swoich potrzeb. Jeżeli oprócz domu chcesz ubezpieczyć na przykład budynek gospodarczy, wystarczy dać o tym znać towarzystwu ubezpieczeniowemu.

Ile kosztuje ubezpieczenie domu?

Koszt, jaki poniesiesz w związku z ubezpieczeniem nieruchomości, zależy od wielu czynników - do najpopularniejszych należą m.in.:

  • długość okresu trwania polisy oraz dotychczasowy przebieg ochrony;
  • sposób opłacenia składki (jednorazowy lub ratalny);
  • liczba nieruchomości objętych ubezpieczeniem;
  • wartość mienia, powierzchnia budynku i jego lokalizacja.

Wysokość składki ubezpieczenia domu wyliczana jest indywidualnie dla każdego zainteresowanego, zgodnie z wybranym zakresem umowy. Przykładowo decydując się na polisę ubezpieczeniową za pośrednictwem PKO BP, do dyspozycji masz trzy różne pakiety ochrony - Standardowy, Super i Pro. W ramach polisy do Twojej dyspozycji jest assistance dla domu 24/7, ale też OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem, rabunku i dewastacji. Szczegóły oferty znajdziesz na: https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/ubezpieczenia/ubezpieczenie-mieszkania/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/.

Co jest potrzebne do ubezpieczenia domu?

Ubezpieczenia majątkowe to powszechnie znane produkty, z których pomocą nie tylko zabezpieczysz już istniejącą nieruchomość, ale także dom w budowie. Jednak jak przygotować się na spotkanie z przedstawicielem towarzystwa ubezpieczeniowego? Co należy przedstawić, aby ukończyć pomyślnie wszystkie formalności? W trakcie podpisywania umowy będziesz potrzebować:

  • ważnego dowodu osobistego (polisę może wykupić każda osoba, która ukończyła 18. rok życia);
  • dokumentu dotyczącego posiadanego mienia, np. odpisu lub zaświadczenia z księgi wieczystej posiadłości.

Poszczególne kroki związane z ubezpieczeniem domu mogą się różnić w zależności od wewnętrznych procedur towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym chcesz wykupić polisę.

Pamiętaj:

Niezależnie od tego, czy wykupujesz ubezpieczenie online, czy wolisz spotkać się z pracownikiem towarzystwa ubezpieczeniowego osobiście, koniecznie zapoznaj się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Znajdziesz tam różne informacje dotyczące oferty, w tym m.in. prawa i obowiązki ubezpieczyciela czy wyłączenia odpowiedzialności.

Polisa na dom z pewnością uchroni Twoją rodzinę przed różnymi konsekwencjami zdarzeń losowych. Jeżeli jesteś w trakcie poszukiwania odpowiedniej oferty, sprawdź, co przygotowało dla Ciebie PKO BP - ubezpieczenie domu załatwisz wygodnie z aktualnego miejsca zamieszkania w serwisie iPKO lub aplikacji IKO, w placówce banku lub na infolinii. Sprawdź dostępne zakresy polis i ochroń nieruchomość z pomocą PKO Banku Polskiego.

Komentarze