Dywany zewnętrzne - rodzaje, zalety, wady, czyszczenie
Dywany outdoor to bardzo praktyczne rozwiązanie na balkony i tarasy. Różną się one znacznie od tradycyjnych dywanów stosowanych we wnętrzach. Nie nasiąkają wodą, są odporne na działanie czynników atmosferycznych i łatwo je wyczyścić. Dywan zewnętrzny nie tylko podnosi walory estetyczne balkonu bądź tarasu, ale także istotnie zwiększa wygodę i bezpieczeństwo. Sprawdź, dlaczego warto kupić dywan balkonowy.
Dywany tarasowe są dostępne w wielu różnych wzorach i rozmiarach. Z łatwością więc znajdziemy taki, który będzie odpowiadał naszym gustom, a jego wielkość i kształt będzie pasować do metrażu naszego balkonu lub tarasu. Coraz częściej są to bardzo eleganckie przestrzenie, będące przedłużeniem salonu. Stawiamy na nich piękne meble i montujemy oświetlenie. Całości dopełni ładny i funkcjonalny dywan outdoor.
Jaki dywan zewnętrzny wybrać? Rodzaje dywanów zewnętrznych
Dywany outdoor znacznie różnią się od tych domowych. Nie są tak gęsto plecione, ich włókna są zdecydowanie grubsze i nie mają włosia. Wykonuje się je zarówno z ekologicznych naturalnych materiałów, jak i z włókien syntetycznych.
Najpopularniejsze rodzaje dywanów zewnętrznych to:
1. Dywany bambusowe
Są one w pełni przyjazne środowisku naturalnemu, antyalergiczne i bezpieczne. Nie są jednak całkowicie odporne na działanie czynników środowiskowych. Niszczą się pod wpływem wilgoci, dlatego trzeba je zabierać do pomieszczenia podczas opadów deszczu. Nie zaleca się również stawiania na nich ciężkich mebli tarasowych jak na przykład masywnych stołów czy foteli, ponieważ mogą one spowodować nieodwracalne wgniecenia w powierzchni dywanu.
2. Dywany ze sznurka naturalnego
One także są w 100% ekologiczne. Sznurek jest materiałem w pełni biodegradowalnym. Tego rodzaju dywany zewnętrze są już o wiele bardziej odporne na nacisk niż dywany bambusowe. Bez obawy można na nich postawić nawet cięższy mebel. Nie zaszkodzi im również krótkotrwałe zawilgocenie, należy jednak unikać pozostawiania dywanu ze sznurka naturalnego na dworze w okresie jesienno- zimowym lub podczas bardzo silnych opadów deszczu latem. Naturalny sznurek jest bezpieczny i bardzo przyjemny w dotyku.
3. Dywany sznurkowe syntetyczne
Produkowane są z tworzywa sztucznego - polipropylenu. Są to zdecydowanie najtrwalsze dywany zewnętrzne. Nie zaszkodzi im ani wilgoć, ani wahania temperatury. Ponadto, jeśli ulegną zabrudzeniu, można je w bardzo łatwy sposób wyczyścić. Można także bez obaw stawiać na nich meble balonowe i tarasowe, ponieważ nie odkształcają się pod wpływem nacisku. Nie są one jednak tak miękkie i przyjemne w dotyku jak dywany ze sznurka naturalnego.
Dywany zewnętrzne - wady i zalety
Jeśli zadajesz sobie pytanie, czy warto kupić dywan zewnętrzny, to przyjrzyj się bliżej plusom i minusom tego rozwiązania.
Zalety dywanów zewnętrznych
- Są ładne i eleganckie - dodają przestrzeni balkonowej lub tarasowej szyku i stanowią istotny element dekoracyjny;
- Poprawiają komfort użytkowania powierzchni balkonowej. Płytki podłogowe często bywają bardzo zimne, na przykład o poranku czy wieczorami albo bardzo gorące, gdy nagrzeją się w słońcu. Wówczas chodzenie po nich na przykład na boso nie jest przyjemne. Dlatego warto położyć na podłogę dywan, który nie nagrzewa się na tak bardzo, jak płytki, a w czasie chłodniejszej pogody jest od nich o wiele cieplejszy i stanowi doskonałą warstwę izolacyjną, dzięki której nasze stopy będą miały zapewnioną komfortową temperaturę w każdych warunkach. Najprzyjemniej chodzi się po dywanie z naturalnego sznurka lub bambusa;
- Znacznie zwiększają bezpieczeństwo użytkowania balkonu lub tarasu. Jest to istotne dla wszystkich domowników, ale ma szczególne znaczenie, gdy w domu są małe dzieci oraz osoby starsze. Niestety, niektóre rodzaje płytek podłogowych bywają bardzo śliskie, szczególnie wtedy, gdy są wilgotne. Łatwo się na nich poślizgnąć i upaść. Aby zapobiec takiemu wypadkowi, wystarczy położyć na podłodze dywan zewnętrzny. Nie musimy się również obawiać o to, że dywan będzie się przesuwał, ponieważ większość modeli jest zabezpieczona gumowym spodem, który zwiększa przyczepność dywanu do podłoża;
- Dywan outdoor chroni również płytki podłogowe oraz różnego rodzaju szklane czy ceramiczne przedmioty przed uszkodzeniem lub zniszczeniem. Jeśli jakiś metalowy bądź szklany przedmiot (przykładowo dzbanek z napojem) upadnie nam bezpośrednio na płytki podłogowe, to - niestety - istnieje duża możliwość mechanicznego uszkodzenia płytek. Ponadto upuszczone szklane lub porcelanowe naczynie z pewnością się rozbije. Kładąc na posadzkę dywan, zapobiegniemy zarówno uszkodzeniom mechanicznym okładziny podłogowej, jak i zmniejszymy ryzyko zniszczenia przedmiotów codziennego użytku takich jak dzbanki, filiżanki, kieliszki czy talerze;
- Dywany outdoor łatwo utrzymać w czystości. Nie przyciągają one kurzu ta bardzo jak tradycyjne domowe dywany z włosiem. Można je bardzo łatwo wytrzepać, oczyścić odkurzaczem lub umyć wilgotnym mopem czy ściereczką. Dywany z tworzywa sztucznego można również spłukać wężem ogrodowym.
Wady dywanów zewnętrznych
- Nie wszystkie modele są odporne na długotrwałe działanie wilgoci. Zdecydowanie najlepsze pod tym względem są dywany polipropylenowe. Z kolei mniej odporne na wodę są te ze sznurka naturalnego oraz bambusowe. Nie zaleca się zostawiania ich na dworze przez zimę, ponieważ mogą ulec silnemu zabrudzeniu, zmienić kolor, a nawet zgnić lub spleśnieć pod wpływem długotrwałego zamoczenia;
- Nie wszystkie dywany zewnętrze są przyjazne dla środowiska naturalnego. Te w pełni naturalne i wyprodukowane z biodegradowalnych materiałów są mniej trwałe, a te najbardziej wytrzymałe zrobione są z tworzyw sztucznych, których produkcja bywa uciążliwa dla środowiska, a recykling sprawia trudności. Dokonując wyboru, musimy się więc dobrze zastanowić, czy wolimy mniej trwały, ale ekologiczny dywan, czy taki z tworzywa sztucznego, ale za to bardzo odporny i jeśli będziemy o niego dbać - z pewnością posłuży nam przez długie lata.
Czyszczenie dywanów zewnętrznych
Dywany outdoor są stale narażone na zanieczyszczenia takie jak pyły, kurz, piasek i różnego rodzaju plamy. Szczególnie ważne jest więc ich regularne czyszczenie, co pozwoli zachować ich piękny wygląd na lata.
W sezonie letnim warto odkurzać dywan nawet 2-3 raz w tygodniu, a raz na miesiąc wyczyścić go na mokro. W zależności do materiału, z jakiego jest wykonany, możemy to zrobić za pomocą gąbki, szczotki bądź mopa. Większość dywanów outdoor ładnie myje się letnią wodą z delikatnym detergentem jak na przykład mydło w płynie, płyn do naczyń czy łagodny środek do prania dywanów. Można kupić również specjalny proszek do czyszczenia dywanów na sucho, który wciera się w powierzchnię szczotką, a następnie zbiera preparat odkurzaczem.
Większość modeli dywanów zewnętrznych nie nadaje się do prania w pralce. Choć producenci niektórych dywanów ze sznurka naturalnego deklarują, że można je prać w 30 stopniach. Pamiętajmy, aby zawsze przed przystąpieniem do czyszczenia dywanu, zapoznać się z zaleceniami producenta w tym zakresie.
Jeśli często urządzamy na balkonie lub tarasie spotkania towarzyskie, bądź po prostu jadamy tam posiłki w gronie najbliższej rodziny, wówczas istnieje duże ryzyko zaplamienia dywanu. Warto więc poszukać tak zwanego modelu dywanu zewnętrznego plamoodpornego. Jest on wykonany w specjalnej technologii, dzięki czemu wszelkie rozlane na powierzchni dywanu płyny nie wnikają we włókna, tylko pozostają na zewnątrz, co sprawia, że dywan bardzo łatwo się czyści. Z reguły tego rodzaju dywan wystarczy tylko przetrzeć plamę wilgotną ściereczką lub ręcznikiem papierowym.
Wybór dywanów zewnętrznych jest ogromny. Możemy wybrać taki, który będzie mocno kontrastowy w stosunku do okładziny podłogowej i będzie wyraźnie rzucał się w oczy. Taki mocny akcent nada przestrzeni wyrazu i szyku. Jeśli natomiast chcemy jedynie ocieplić podłogę na balkonie lub tarasie i sprawić, aby była przyjemniejsza w dotyku i bezpieczniejsza, wówczas możemy wybrać model dywanu w neutralnym kolorze. Dopasujmy go idealnie do koloru płytek podłogowych, a będzie niemalże niewidoczny.
Choć dywany outdoor są bardzo trwałe, wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie czynników atmosferycznych, w tym również deszczu, śniegu i mrozu, to jednak warto taki dywan zabrać na zimę do pomieszczenia. Wyczyśćmy go porządnie jesienią i schowajmy do garażu czy piwnicy. Dzięki temu dywan z pewnością będzie nam służył o wiele dłużej.
Komentarze