Jak dbać i konserwować elektronarzędzia, aby przedłużyć ich żywotność?

Jakie są dobre sposoby na konserwację elektronarzędzi, aby działały przez lata?Elektronarzędzia nie są co prawda specjalnie drogie, jednak ich ciągła wymiana może nadwyrężyć budżet każdego majsterkowicza. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, pozwalające wydłużyć ich żywotność. W naszym artykule postaramy się przedstawić niektóre z nich.

Skąd czerpać wiedzę o elektronarzędziach?

Najważniejszą, a często niedocenianą kwestią, jest wybór zestawu elektronarzędzi, który będzie miał idealnie dostosowane do naszych potrzeb - sprzęt, pracujący z nieodpowiednimi materiałami lub w niewłaściwych dla siebie warunkach, będzie zawsze podatny na awarie. W trakcie podejmowania decyzji zakupowych warto więc korzystać z wiedzy zaprzyjaźnionych ekspertów, którzy pomogą nam w wyborze odpowiedniego rozwiązania. Można też poszukać fachowych informacji w internecie. Ciekawe porady prezentuje na przykład serwis www.akutools.pl, prowadzony przez prawdziwych znawców tego tematu. Innym źródłem informacji - tym razem na temat użytkowania elektronarzędzi - są instrukcje. Warto stosować się do zawartych w nich wskazówek, może to bowiem znacząco wydłużyć żywotność sprzętu.

Jak wybór oprzyrządowania wpływa na żywotność elektronarzędzi?

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest stosowanie odpowiedniego oprzyrządowania. Niestety, wiele osób przy jego zakupie kieruje się wyłącznie ceną. Skutki mogą być opłakane - często w parze z niewygórowanym kosztem idzie bowiem równie niska jakość. Nie warto więc szukać oszczędności na tym polu - trzeba mieć świadomość, że okazyjnie nabyte wiertło czy tarcza mogą doprowadzić do powstania poważnych uszkodzeń narzędzi. Podobny będzie również rezultat niestarannego montażu oprzyrządowania.

Jak konserwować elektronarzędzia?

Wydłużenie żywotności elektronarzędzi nie będzie możliwe bez odpowiedniej ich konserwacji. Szczególne znaczenie dla zachowania sprawności sprzętu ma smarowanie głowic i przekładni. Trzeba pamiętać, by wykonywać je z odpowiednią częstotliwością, bowiem każdorazowe użycie narzędzia powoduje wzrost temperatury, a w rezultacie - wytopienie części smaru. Jeżeli więc zapomnimy o regularnym jego uzupełnianiu, może dojść do pogorszenia stanu naszego sprzętu.

Czym czyścić elektronarzędzia?

Konserwacja elektronarzędzi powinna również obejmować ich systematyczne czyszczenie. Kurz z elementów zewnętrznych można usunąć delikatną szczotką lub szmatką (powinny być one suche). Trudniejsze będzie wyczyszczenie pozostałości tłustych smarów lub olejów. Do ich pozbycia się można wykorzystać specjalny preparat (jest dostępny w każdym praktycznie sklepie z narzędziami i wyposażeniem domu) lub szmatkę nasączoną benzyną.

Jak usunąć pył z wnętrza elektronarzędzi?

W trakcie prac - zarówno  w warsztacie, jak i w domu - nasze elektronarzędzia często narażone są na szkodliwe działanie pyłu. Nie tylko osiada on na obudowach - przenika również do środka sprzętu przez otwory wentylacyjne. Efektem jego gromadzenia się może być wyższa awaryjność. Aby temu zapobiec, wystarczy systematycznie usuwać zanieczyszczenia z wnętrza elektronarzędzi. Najprostszym sposobem wykonania tego typu zabiegu jest posłużenie się pojemnikiem ze sprężonym powietrzem - wystarczy załączoną do niego rurkę wsunąć do kratki wentylacyjnej i skierować do niej nadmuch. Zwiększenie ciśnienia we wnętrzu obudowy spowoduje "wywianie" z niej pyłu.

Dbanie o elektronarzędzia i zestawy elektronarzędzi

Gdzie przechowywać elektronarzędzia?

Elektronarzędzia powinny być również odpowiednio przechowywane. Specjaliści zalecają, by miejsce, w którym będziemy je składować:

  • było suche i przewiewne;
  • nie było narażone na oddziaływanie wysokich i niskich temperatur;
  • zostało zabezpieczone przed wilgocią oraz przedostawaniem się zanieczyszczeń.

Narzędzia należy przechowywać w oryginalnych opakowaniach, a jeżeli nie jest to możliwe - w specjalnych skrzynkach narzędziowych (mają one solidną konstrukcję i zabezpieczają sprzęt przed przypadkowym uszkodzeniem).

Jak przechowywać elektronarzędzia zasilane sieciowo?

Trwałość sprzętu zależy też od właściwego ułożenia przewodu zasilającego w trakcie przechowywania. Nie powinien być on:

  • mocno zginany,
  • przygniatany przez przedmioty o dużej wadze.

Należy też regularnie sprawdzać, czy na powierzchni kabla nie pojawiają się pęknięcia. Jeżeli tak się dzieje - należy niezwłocznie udać się do serwisu elektronarzędzi (praca z urządzeniem, które ma uszkodzony przewód zasilający, może być niebezpieczna).

Ładowanie akumulatorów elektronarzędzi a ich trwałość

W przypadku elektronarzędzi akumulatorowych ważną kwestią jest zachowanie właściwego sposobu ładowania i rozładowywania ogniw. Nasze postępowanie powinno być uzależnione od technologii, w jakiej wykonano dany sprzęt:

  • akumulatory litowo-jonowe można doładować w dowolnym momencie bez ryzyka zmniejszenia ich żywotności, jednak należy uważać, by nie rozładować ich nigdy do końca;
  • akumulatory niklowo-kadmowe należy ładować z kolei wówczas, gdy zostaną całkowicie rozładowane.

Należy też unikać przechowywania akumulatorów w pomieszczeniach, w których panują ekstremalne temperatury.

Komentarze