Jak sadzić hortensję bukietową?

Hortensje bukietoweJeżeli szukasz rośliny, która przez wiele miesięcy będzie prawdziwą ozdobą Twojego ogrodu, to koniecznie zwróć uwagę na hortensje bukietowe. Krzewy hortensji bukietowej sprawdzają się świetnie zarówno jako solidery, jak i jako element pięknej kompozycji ogrodowej. Hortensja bukietowa posadzona w odpowiednim miejscu przez lata będzie cieszyć Twoje oczy. Jeśli planujesz sadzić hortensje bukietowe w swoim ogrodzie, zapoznaj się z naszym poradnikiem dla początkujących ogrodników, dzięki nam z pewnością unikniesz niepotrzebnych błędów.

Jakiego stanowiska wymaga hortensja bukietowa?

Hortensje bukietowe najlepiej kupić w sprawdzonych centrach ogrodniczych takich jak na przykład sklep hortensje.pl. Zakupy w takim miejscu gwarantują nabycie zdrowych roślin gotowych do sadzenia, ale dają także możliwość zasięgnięcia porad na temat upraw tych uroczych krzewów. Hortensję bukietową najlepiej jest zasadzić na stanowisku słonecznym, chociaż poradzi sobie także w miejscu półcienistym. Im więcej słońca tym bardziej intensywnie będą wybarwiały się kwiaty, ale należy pamiętać, aby regularnie podlewać krzewy, w innym wypadku bryła korzeniowa może ulec przesuszeniu. Jeżeli zdarza Ci się zapomnieć o podlewaniu, zdecyduj się na miejsce nieco mniej nasłonecznione, dzięki temu hortensje lepiej zniosą wysokie temperatury, choć będą kwitły mniej obficie.

Hortensje bukietowe

Zanim weźmiesz się za sadzenie hortensji bukietowej, sprawdź typ ziemi ogrodowej i w razie potrzeby uzupełnij składniki pokarmowe kwaśnym torfem. Opisywane krzewy preferują gleby żyzne, próchnicze i mocno przepuszczalne. Hortensje nie tolerują terenów podmokłych i słabo rosną w glebie ciężkiej.

Sadzimy hortensje bukietowe - o tym pamiętaj w trakcie sadzenia!

Właściwie wszystkie odmiany hortensji najlepiej jest sadzić wczesną wiosną, zanim pojawią się liście, jednak równie dobrze możesz też poczekać z sadzeniem hortensji do późnej jesieni. Najczęściej kupuje się hortensje bukietowe w doniczkach, dlatego przed zasadzeniem należy ostrożnie wyjąć roślinę z pojemnika, uważając, aby nie uszkodzić bryły korzeniowej. Trzeba pamiętać, że musi być ona posadzona na takiej samej głębokości, jak rosła w doniczce.

Kiedy wybierzesz miejsce, w którym chcesz sadzić hortensję bukietową, usuń z niego chwasty i wykop dołek o odpowiedniej wielkości. Na dno dobrze jest wsypać warstwę drenażu z drobnych kamyczków, w dołku możesz umieścić także przekompostowaną korę sosnową i torf o lekko kwaśnym pH. Sadzonki umieszcza się w wybranym miejscu i wsypuje ziemię wokół nich tak, aby wypełnić dołek. Następnie rośliny należy solidnie podlać.

Dodatkowe wskazówki do uprawy hortensji

Hortensje należą do roślin kwasolubnych i wymagają regularnego nawożenia. Wiosną i latem należy je zasilać nawozem wieloskładnikowym, który sprawi, że kwiaty będą intensywniej wybarwione. Hortensja ogrodowa to roślina stosunkowo odporna na choroby grzybowe i szkodniki, jednak jeżeli się pojawią, należy sięgnąć po odpowiednie środki ochrony roślin.

Suche kwiatostany można usuwać po przekwitnięciu lub pozostawić do wiosny i usunąć je przed rozpoczęciem okresu wegetacji. Hortensja kwitnie na pędach jednorocznych, dlatego należy regularnie usuwać nie tylko martwe i chore, ale także najstarsze pędy. Warto sadzić hortensje w pochmurne dni we wczesnych godzinach porannych - w ten sposób zmniejszy się szok po przesadzeniu z doniczki. Musimy pamiętać o tym, że pielęgnacja hortensji bukietowej nie kończy się na posadzeniu roślin. Krzew wymaga regularnego podlewania i zasilania gleby w nawozy mineralne, gdyż tylko w ten sposób można zapewnić sobie duże kwiatostany zdobiące ogród przez cały okres wegetacji. Na koniec warto dodać ciekawostkę: kolor kwiatów zależy od tego, jaka ziemia, a właściwie jaki poziom pH ma gleba w ogrodzie.

Komentarze