Kiedy należy wykonać przegląd rusztowania?

Przegląd rusztowaniaPlac budowy to miejsce, gdzie przeprowadzanie różnego rodzaju kontroli zgodnie z harmonogramem, jest jednym z warunków pozwalających zachować bezpieczeństwo. Regularne przeglądy rusztowań to bardzo ważna czynność na placu każdej budowy czy podczas prac remontowych. Określenie momentu przeglądu oraz jego częstotliwość jest istotne dla utrzymania w dobrej kondycji konstrukcji i zapobiegania potencjalnym zagrożeniom. Oto kilka istotnych aspektów, dotyczących eksploatacji rusztowania.

Na czym polega kontrola rusztowań?

Do bezpiecznego wykonywania robót budowlanych konieczne jest zapewnienie bezpiecznych narzędzi. Właśnie dlatego bezpieczeństwo rusztowania ma kluczowe znaczenie. Na czym polega skontrolowanie jego stanu?

Przegląd rusztowań to zestaw czynności mających na celu ocenę stanu technicznego poszczególnych elementów rusztowania, a także poprawności montażu, sposób posadowienia rusztowania, stan podłoża i otoczenia.

Przegląd rusztowań zaczyna się od dokładnej oceny struktury konstrukcyjnej. Konstrukcja rusztowania musi być zweryfikowana pod kątem stabilności, integralności poszczególnych elementów oraz ich połączeń. Wszelkie uszkodzenia, pęknięcia, luzy lub odkształcenia są szczegółowo analizowane.

Nad konstrukcją rusztowania należy pochylić się najbardziej. W zależności od skomplikowania danego rusztowania ocena elementów konstrukcyjnych i połączeń może zająć nawet kilka godzin. Kolejnym elementem do skontrolowania jest stan powierzchni pomostów roboczych i zabezpieczających. Poza nienagannym stanem technicznym pomosty powinny być pozbawione wszelkiego rodzaju zabrudzeń.

Przegląd rusztowań obejmuje szczegółową kontrolę procesu montażu. Sprawdza się, czy połączenia są prawidłowo zabezpieczone, czy użyto odpowiednich środków mocujących i czy są one prawidłowo zakotwione.

Przegląd rusztowania

Rodzaje i częstotliwość przeglądów rusztowań - kiedy należy przeprowadzać przeglądy rusztowań?

Dokonywanie przeglądów nie jest pozostawione dziełu przypadku. Wyróżnia się kilka rodzajów przeglądów, które różnią się od siebie częstotliwością wykonywania i zakresem czynności.

Codzienny przegląd techniczny

Stosowną praktyką jest, gdy przegląd codzienny przeprowadzają pracownicy lub brygadzista danej ekipy użytkującej rusztowanie. Przegląd codzienny polega na sprawdzeniu, czy:

  • rusztowanie jest prawidłowo zakotwione,
  • konstrukcja rusztowania nie posiada uszkodzeń mechanicznych, wgnieceń lub odkształceń,
  • stan powierzchni pomostów roboczych i komunikacyjnych jest właściwy,
  • stan barierek i poręczy,
  • przewody elektryczne są ułożone bezpiecznie, czyli tak by nie zagrażać potknięciu się, czy są izolowane i czy nie stykają się z konstrukcją rusztowania,

Przegląd dekadowy

By wyeliminować ryzyko wypadku w następstwie przeoczenia wad lub uszkodzeń konstrukcji rusztowania, przeglądy rusztowań wykonuje się także co 10 dni. Są to tak zwane przeglądy dekadowe. Tę weryfikację powinien przeprowadzić konserwator rusztowań lub pracownik inżynieryjno - techniczny, na przykład majster lub kierownik budowy.

Ten przegląd rusztowania zawiera w sobie czynności wchodzące w skład przeglądu codziennego. Dodatkowo podczas tego przeglądu sprawdza się, czy konstrukcja rusztowania nie zmieniła się na tyle, by stanowić zagrożenie w użytkowaniu rusztowania. Pomocne w tym jest zweryfikowanie stanu faktycznego z projektem technicznym rusztowania. Dzięki temu można uniknąć katastrof budowlanych, które mogłyby mieć miejsce podczas użytkowania uszkodzonych konstrukcji budowlanych.

Doraźny przegląd techniczny rusztowania

Przegląd doraźny należy zawsze przeprowadzić po dłuższej niż dwa tygodnie przerwie w eksploatacji rusztowania. Zjawiska mające wpływ na stan rusztowania to burze i silne porywy wiatru. Dlatego po każdym wystąpieniu wiatru o sile przekraczającej 6° w skali Beauforta (10,8-13,8 m/s lub 39-49 km/h).

Taki przegląd przeprowadza komisja budowlana w obecności kierownika budowy, w skład której wchodzi majster, brygadzista i inspektor nadzoru budowlanego. Ponadto przegląd doraźny może być zarządzony w każdym terminie przez organ nadzoru budowlanego. Oględziny zewnętrzne po burzach i porywistych wiatrach pozwalają stwierdzić czy rusztowanie nie doznało uszkodzeń lub odkształceń.

Bezpieczeństwo rusztowania a przeglądy

Przeglądy wykonywane z należytą starannością i regularnie pozwalają znacząco wyeliminować ryzyko wypadków. Dlatego przed przystąpieniem do pracy na rusztowaniu należy dokonać jego przeglądu. Po każdym przeglądzie dostrzeżone usterki należy niezwłocznie usunąć.

Za wykonanie przeglądu odpowiedzialny jest kierownik budowy lub uprawniona przez niego osoba. Wyniki przeglądów dekadowych i doraźnych zapisuje się w dzienniku budowy przez osoby dokonujące przeglądy.

Wynajem rusztowań a przeglądy

Rusztowania na zdecydowanej większości budów są wynajmowane od firm specjalizujących się w takich usługach. To niezwykle wygodne rozwiązanie, ponieważ wynajmując rusztowanie, mamy pewność, że jego stan został zweryfikowany przez pracowników pracujących w wypożyczalni rusztowań. Oczywiście nie zwalnia to użytkowników od odpowiedzialności za wykonywanie powyżej opisanych przeglądów i za zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas eksploatacji rusztowania.

Komentarze