Nietypowe, ale bardzo przydatne ubezpieczenia - znasz je wszystkie?

UbezpieczenieUbezpieczenie OC, mieszkania, na życie, NNW - o tych polisach z pewnością słyszał każdy. Oferta polis ubezpieczeniowych jest jednak znacznie bogatsza i można w niej znaleźć również mniej oczywiste pozycje. Ubezpieczenie psa, telewizora, nagrobka? Jak najbardziej! Poznaj niezbyt popularne polisy i sprawdź, dlaczego warto je mieć.

Ubezpieczenie - dlaczego po prostu warto je mieć?

Większość ubezpieczeń dostępnych na rynku jest dobrowolna. Najbardziej znanym wyjątkiem od tej reguły jest oczywiście komunikacyjne ubezpieczenie OC. Choć obowiązek wykupienia takiej polisy nie cieszy się wśród kierowców wielkim entuzjazmem, to jest w pełni uzasadniony. Wyobraź sobie, że zarysujesz samochód warty kilkaset tysięcy złotych albo spowodujesz wypadek, w którym ucierpią ludzie. Bez ważnego OC musiałbyś ponieść koszty likwidacji szkód samodzielnie, a te mogą być bardzo wysokie. Dasz radę „wyłożyć” kilkadziesiąt lub nawet kilkaset tysięcy złotych na odszkodowanie?

Kolejną grupą polis, niezwykle przydatne, choć nieobowiązkowe, są te związane z nieruchomościami. Dzieli się je na dwie podstawowe grupy.

  • Chroniące Ciebie przed skutkami szkód - na przykład ubezpieczenie od kradzieży, zalania, pożaru, wybicia szyb, uszkodzenia mieszkania przez najemców.
  • Chroniące innych przed skutkami szkód wyrządzonych przez Ciebie - to przede wszystkim OC w życiu prywatnym, które zadziała, na przykład gdy „zalejesz sąsiada” i w wielu innych sytuacjach. Nie muszą być one związane z nieruchomością.

Takie polisy nie są obowiązkowe, ale zdecydowanie warto je mieć. Zapewnią Ci pomoc w niespodziewanych sytuacjach, które są związane ze sporymi stratami. Nawet jeśli nie trzymasz w domu kolekcji dzieł sztuki, czy bardzo drogiego sprzętu RTV, włamanie, pożar czy powódź mogą spowodować bardzo dotkliwe szkody. Takie wypadki niestety się zdarzają i masz na nie znikomy wpływ.

Warto się przyjrzeć, co jeszcze można ubezpieczyć oprócz mieszkania czy samochodu. Lista nietypowych polis może naprawdę zaskoczyć.

Nietypowe ubezpieczenia - czy warto je mieć?

Co jakiś czas media obiegają informacje o tym, że znany piłkarz ubezpieczył swoje nogi, a celebrytka kupiła polisę na biust i pośladki. Zwykle takie plotki budzą wesołość. Warto jednak zauważyć, że dla ubezpieczonych to zupełnie poważna kwestia i wcale nie musi wynikać z „fanaberii”. Części ciała stanowią dla takich osób pewnego rodzaju narzędzie pracy, dlatego celebryci czy sportowcy po prostu dbają o swoje interesy.

Ty również możesz się o nie zatroszczyć, nawet jeśli nie jesteś gwiazdą portali plotkarskich. Nie musisz oczywiście ubezpieczać łydek czy piersi. Możesz za to zdecydować się na kilka innych polis, które nie są zbyt popularne, a jednak bardzo przydatne.

Ubezpieczenie psa lub kota

Ubezpieczenie psa lub innego zwierzęcia domowego w wielu krajach jest normą. W Polsce nie jest zbyt popularne, choć zupełnie niesłusznie. Taka polisa przede wszystkim chroni opiekuna czworonoga przed wysokimi kosztami jego leczenia.

Jeśli masz zwierzę domowe, z pewnością wiesz, że wizyta u weterynarza może słono kosztować. Jeśli masz polisę, to ubezpieczyciel pokryje koszty pomocy medycznej. Jeśli na przykład Twój pies wymagałby operacji lub długotrwałej rehabilitacji, masz pewność, że podołasz takim kosztom.

Możesz również ubezpieczyć się na wypadek kradzieży zwierzęcia. Niestety takie sytuacje nie należą do rzadkości. Taka opcja z pewnością się przyda, jeśli masz psa „modnej” rasy. Nie zrekompensuje to oczywiście szkód emocjonalnych, ale przynajmniej zapewni zastrzyk gotówki.

Ubezpieczenie nagrobka

Kolejną polisą, o której mało kto wie, jest ubezpieczenie nagrobka. Dlaczego warto ją mieć? Głównie dlatego, że nawet mały i skromny grób to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych (obecnie koszt jego wykonania często przekracza nawet 10 tysięcy złotych). Jest to bez wątpienia spora inwestycja, a nagrobek jest narażony na różne ryzyka.

Mowa przede wszystkim o wandalizmie i dewastacji, a także kradzieży jego części. Niszczenie grobów w celu pozyskania z nich metalowych elementów wciąż stanowi plagę w wielu miejscowościach. Kamienna budowla może również zostać uszkodzona w wyniku powodzi, upadku konaru drzewa czy uderzenia pojazdu mechanicznego. Przed skutkami wszystkich tego typu szkód może chronić polisa.

Ubezpieczenie nagrobka zwykle wchodzi w zakres polisy mieszkaniowej. Jeśli Ci na nim zależy, upewnij się, że umowa, którą podpisujesz, obejmuje także grób. Szczegóły zawsze znajdziesz w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia).

Polisa kolekcjonerska

Kolekcja dzieł sztuki, złotych zegarków czy innych dóbr luksusowych ma określoną wartość.  W przypadku szkody nie ma zatem większego problemu, żeby oszacować straty i wypłacić za nie odszkodowanie.

Jeśli jednak zbierasz karty kolekcjonerskie, klocki czy fajansowe kubki, ubezpieczyciel podczas likwidacji szkody, przyjmie wartość rynkową takich przedmiotów. Niekoniecznie uwzględni przy tym ich wartość kolekcjonerską - nie ma takiego obowiązku. Aby się przed tym zabezpieczyć, możesz wykupić specjalną polisę dla kolekcjonerów. Musisz w tym celu spełnić kilka warunków.

Przede wszystkim konieczne jest wybranie odpowiedniej sumy gwarantowanej (czyli wysokości odszkodowania). Często wymagana jest także dokumentacja fotograficzna wraz z opisem.

Co jeszcze można ubezpieczyć? W praktyce polisą można objąć niemal wszystko. Agenci ubezpieczeniowi podają, że wystawiali je na akwaria, pszczoły w pasiekach czy farmy winniczków. Oferta jest więc naprawdę szeroka.

Komentarze