Odpływ liniowy w funkcjonalnej łazience - wszystko co warto wiedzieć przed montażem

Odpływ liniowy w łazienceMarzy Ci się funkcjonalna łazienka z kabiną walk in? Rozwiązanie tego typu eliminuje potrzebę montowania brodzika - aby wejść pod prysznic, nie trzeba przekraczać żadnego progu. Woda spływa bezpośrednio do odpływu liniowego. Co warto wiedzieć o tego typu rozwiązaniu? Jakie są jego zalety, a jakie potencjalne wady?


Jak działa odpływ liniowy podłogowy i ścienny?

Odpływ liniowy podłogowy montowany jest w łazienkach bez klasycznej kabiny prysznicowej. Strefa kąpielowa może być oddzielona od reszty łazienki szklanymi drzwiami lub ścianką. Do takiej kabiny zwanej kabiną walk in wchodzi się bez przekraczania żadnego progu. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich bez względu na wiek i ograniczenia ruchowe. Woda spływa bezpośrednio do kanalizacji nie przez tradycyjny okrągły otwór, lecz przez odpływ liniowy. Wykorzystuje się tu grawitację - woda spływa do zamontowanej w podłodze lub ścianie rynienki, która jest połączona z syfonem i następnie dostaje się do kanalizacji.

Estetyczne rozwiązanie w kabinach walk in

Jedynym widocznym elementem odpływu liniowego pod prysznicem jest maskownica, zwana też rusztem, która pełni rolę subtelnej dekoracji. Może być srebrna, złota, czarna, matowa lub błyszcząca - do wyboru jest cała gama wzornictwa dopasowanego do nowoczesnych stylów łazienki. Dlatego odpływy liniowe są uniwersalne i łatwo dopasować rozwiązanie do dowolnego wnętrza.

Jak wygląda montaż odpływu liniowego?

Odpływ liniowy warto zaplanować już na etapie projektowania łazienki - to właściwie jedyny minus rozwiązania, ponieważ zamontowanie go w gotowej łazience wiązałoby się z remontem. Zaplanowanie odpływu liniowego na etapie projektowania pomieszczenia pozwala na dopasowanie wysokości podłogi do parametrów odpływu, który znajdzie się wraz z syfonem pod podłogą. Montaż warto zlecić fachowcom, ponieważ od instalacji zależy niezawodność systemu. Woda nie ma prawa gromadzić się pod prysznicem, tylko powinna w całości spływać do odpływu w podłodze lub ścianie. Jak wyglądają zalety rozwiązania?

Zalety odpływu liniowego

  • Estetyka i przestronność łazienki - odpływy liniowe montowane są zwykle w kabinach walk-in, które nadają łazience przestronny i otwarty charakter. Brak klasycznych drzwi czy zasłon prysznicowych oraz brak brodzików sprawia, że przestrzeń wydaje się optycznie większa i niezdominowana. Odpływy liniowe mogą być montowane również pod natryskiem nieograniczonym żadną ścianą.
  • Łatwy dostęp - ze względu na brak wysokich krawędzi lub progów, wejście pod prysznic z odpływem liniowym jest łatwe i bezproblemowe. Jest to szczególnie korzystne dla osób starszych i tych, którzy potrzebują ułatwień podczas korzystania z prysznica.
  • Unikalny design - odpływy liniowe w podłodze lub ścianie pozwalają na kreatywne projekty wnętrzarskie. Możesz dostosować prysznic do dowolnego stylu łazienki.
  • Łatwość utrzymania w czystości - brak drzwi oznacza mniejszą ilość elementów, które trzeba czyścić. Natryski z odpływem liniowym są zazwyczaj łatwiejsze w utrzymaniu w czystości niż tradycyjne kabiny, gdzie jest mnóstwo zakamarków.
  • Dopasowanie do różnych przestrzeni - prysznice z odpływem liniowym mogą być projektowane zarówno do mniejszych, jak i większych przestrzeni, co czyni je uniwersalnym rozwiązaniem.

Funkcjonalne elementy do nowoczesnej łazienki można znaleźć na https://mexen.pl/. Odpływy liniowe to rozwiązanie łatwe do czyszczenia, estetyczne i dające poczucie przestronności w łazience. Dzięki nim łazienka staje się bardziej funkcjonalna, a przestrzeń zaoszczędzoną na brodzik można zagospodarować w inny sposób.

Komentarze