Pelargonie na balkon - odmiany, uprawa. Jak dbać o pelargonie?

Pelargonie na balkonPelargonia to prawdziwa królowa letnich balkonów. Jest ona łatwa w uprawie i bardzo obficie kwitnie od wiosny aż do późnej jesieni, nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na posadzenie w balkonowych skrzynkach właśnie pelargonii. Ta wdzięczna roślina bardzo rzadko choruje i jest odporna na czasowy niedobór wody. Sprawdzi się więc idealnie podczas upałów, gdyż podczas wakacyjnych wyjazdów nie będziemy musieli prosić sąsiadów lub rodziny o częste podlewanie roślin na naszym balkonie.

Pelargonie stwarzają właściwie nieograniczone możliwości aranżacyjne. Są one dostępne w wielu różnych odmianach kolorystycznych, a poszczególne gatunki charakteryzują się innym pokrojem. Coś odpowiedniego dla siebie znajdą więc zarówno miłośnicy ukwieconych zwisających kaskad, jak i osoby, którym bardziej podobają się rośliny o wzniesionym pokroju. Oprócz pięknych kwiatów pelargonie cechują się również dekoracyjnym ulistnieniem, które jest spektakularne szczególnie u pelargonii angielskich. Sprawdź, jak sadzić i pielęgnować pelargonie w skrzynkach balkonowych.

Pelargonie - jakie odmiany wybrać?

Na wiosnę w kwiaciarniach i centrach ogrodniczych zaczynają pojawiać się przeznaczone do uprawy pojemnikowej na balkonach i tarasach pelargonie. Piękne odmiany znajdziemy zarówno wśród bardzo popularnych pelargonii bluszczolistnych Pelargonium x hederifolium o długich zwisających pędach, jak i wśród dostojnych pelargonii angielskich (wielkokwiatowych) Pelargonium grandiflorum o pędach wzniesionych.

Pelargonia bluszczolistna (Pelargonium peltatum)

Ma piękne pięcioklapowe liście przypominające kształtem liście bluszczu, długie zwisające lub płożące się pędy, oraz zebrane w baldachy drobne, lecz bardzo liczne kwiaty, które w zależności od odmiany mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne i mieć kolor od białego, poprzez łososiowy, różowy, czerwony, burgundowy do fioletowego. Dostępne są również piękne odmiany wielobarwne.

Pelargonia bluszczolistna - Pelargonium peltatum

Pelargonia bluszczolistna

Odmiany pelargonii bluszczolistnej

  • Rainbow White o kwiatach śnieżnobiałych;
  • Ville de Dresden o kwiatach pojedynczych białych z barwnym oczkiem;
  • Decora Lila, której kwiaty mają wyjątkowo piękny liliowy kolor;
  • Gallilee o kwiatach półpełnych różowych;
  • Noa Decora o urzekającej fioletowo-różowej barwie kwiatów;
  • Ville de Paris Rot w kolorze intensywnie czerwonym;
  • Ville de Paris Brillant o kwitach wiśniowych z białym oczkiem.

Pelargonia angielska (Pelargonium grandiflorum)

Z kolei pelargonia angielska, zwana wielkokwiatową ma sztywne pędy i wzniesiony pokrój. Jej liście są duże i dekoracyjne - często dwubarwne. Także kwiaty są o wiele większe niż w przypadku pelargonii bluszczolistnej. Są one zebrane po kilkanaście w duże kwiatostany na szczytach sztywnych pędów. Także pelargonie wielkokwiatowe dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych, a ich kwiaty mogą być zarówno pojedyncze, jak i pełne.

Pelargonia angielska - Pelargonium grandiflorum

Pelargonia angielska

Odmiany pelargonii angielskiej

  • Lotus kwitnąca na biało;
  • Destiny o kwiatach białych z czerwonym nakrapianiem;
  • Imperail, której kwiaty są purpurowe z białym obrzeżeniem;
  • Arist Apricot o kwiatach w kolorze łososiowym z wyraźnym ciemniejszym oczkiem;
  • Country Girl o kwiatach różowych z fioletową plamą;
  • Mandarin o kwiatach w rzadko spotykanym pomarańczowym kolorze z białym obrzeżeniem;
  • Mikado, której kwiaty są półpełne intensywnie czerwone.

Uprawa pelargonii - jak dbać o pelargonie?

Balkonowa uprawa pelargonii nie jest trudna. Jeśli zapewnimy roślinom dobre warunki wzrostu, z pewnością odwdzięczą się nam obfitym i długim kwitnieniem. Poniżej zawarte są podstawowe zasady sadzenia i uprawy pelargonii.

1. Stanowisko

Pelargonie kochają słońce. Najlepiej więc będą rosły na dobrze nasłonecznionych stanowiskach, ale poradzą sobie także w półcieniu. Nadają się zarówno na balkony i tarasy o wystawie południowej, gdzie słońce silnie operuje niemalże przez cały dzień, jak i na wystawę wschodnią i zachodnią, gdzie bezpośrednie promienie słoneczne padają przez kilka godzin w ciągu dnia. Nie poleca się z kolei uprawy pelargonii na stanowisku zacienionym (wystawa północna), ponieważ niedobór słońca sprawi, że rośliny będą wybiegnięte, słabo rozkrzewione, marnie wybarwione i nie będą zbyt obficie kwitły.

2. Podłoże

Ziemia do uprawy pelargonii powinna być żyzna, próchniczna i przepuszczalna. W wielu kwiaciarniach i centrach ogrodniczych można znaleźć specjalistyczne podłoże stworzone specjalnie do uprawy tego gatunku. Ma ono odpowiednią strukturę i jest dodatkowo wzbogacone nawozem o długim działaniu do roślin kwitnących, które zapewni roślinom silny start tuż po posadzeniu.

3. Sadzenie

Sadzenie pelargonii jest bardzo proste. Zakupione w małych doniczkach sadzonki, warto jak najszybciej przesadzić do docelowych donic lub skrzynek na balkonie. Oczywiście pamiętajmy, aby robić to dopiero wtedy, gdy minie ryzyko wiosennych przymrozków.

Pelargonie można sadzić w różnego rodzaju pojemnikach. Mogą to być przykładowo:

  • doniczki ceramiczne,
  • doniczki gliniane,
  • doniczki plastikowe,
  • doniczki kamionkowe,
  • skrzynki plastikowe,
  • skrzynki gliniane,
  • skrzynki drewniane.

Odradza się sadzenie pelargonii bezpośrednio w pojemnikach metalowych. Można je wykorzystać, ale jako osłonki na doniczki, a nie do bezpośredniego sadzenia.

Przed przystąpieniem do sadzenia, upewnijmy się, że w dnie donicy lub skrzynki jest odpowiednia ilość otworów odpływowych. Następnie na dno pojemnika wysypujemy 2-3-centymetrową warstwę drenażu w postaci keramzytu, żwirku ogrodniczego lub pumeksu ogrodniczego. Jest to bardzo ważne, ponieważ pomoże zapobiec zastojom wody w podłożu (na przykład po intensywnych opadach deszczu czy przypadkowym przelaniu roślin).

Następnie wsypujemy do donicy lub skrzynki ziemię. Początkowo wypełniamy nią połowę pojemnika, a następnie umieszczamy w nich sadzonki pelargonii. Najlepiej wyjąć je z małych doniczek, w których je kupiliśmy z całą bryłą korzeniową. Rośliny sadzimy delikatnie, uważając, aby nie połamać ich korzeni.

Odległość pomiędzy pelargoniami w pojemniku powinna wynosić około 20 cm. Dzięki temu rośliny będą miały wystarczającą przestrzeń, aby się rozrosnąć.

Ostatnim krokiem jest uzupełnienie ziemi do wysokości około 2 cm poniżej krawędzi pojemnika. Pamiętajmy przy tym również, że górna warstwa bryły korzeniowej naszych młodych pelargonii powinna być równa z górną warstwą ziemi w donicy lub skrzynce. Jeśli wystaje ponad nią, oznacza to, że należy usunąć nieco ziemni z dolnej części pojemnika i posadzić rośliny głębiej.

4. Podlewanie i nawożenie

Choć pelargonie cechują się dosyć dużą odpornością na czasowy niedobór wody, to, jednak jeśli chcemy, aby pienie kwitły i były w dobrej kondycji, to powinniśmy pamiętać o ich regularnym podlewaniu. Jego częstotliwość najlepiej dopasować do warunków atmosferycznych. Jeśli lato jest bardzo gorące, wówczas podlewajmy rośliny codziennie.

Pamiętajmy również, że pelargonie znacznie gorzej znoszą przelanie, niż przesuszenie. Dlatego przed przystąpieniem do podlewania, zawsze sprawdźmy, czy ziemia w donicy nie jest jeszcze mokra.

Gatunek ten obficie kwitnie przez kilka miesięcy, potrzebuje więc dużej ilości składników pokarmowych. Zapewnimy je roślinom, stosując regularnie, najlepiej 2 razy w miesiącu, odżywkę wieloskładnikową przeznaczoną dla balkonowych roślin kwitnących. Jeśli jesteśmy zapominalscy, to warto wypróbować nawozy o powolnym uwalnianiu w postaci pałeczek lub granulek, które wystarczy umieścić w podłożu raz lub dwa razy w ciągu całego sezonu. Po każdym podlaniu roślin uwolni się z nich niewielka dawka nawozu.

Pelargonie to rośliny, które bardzo rzadko chorują i raczej nie są atakowane przez szkodniki. Jeśli zauważmy, że nasze pelargonie słabo kwitną, a ich liście żółkną lub zasychają, wówczas przyczyn można upatrywać w nadmiernym przelaniu, przesuszeniu lub niedoborze składników mineralnych w podłożu. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie umiarkowanej wilgotności gleby oraz systematyczne nawożenie roślin.

Niewątpliwie dla pelargonii najgroźniejsze jest przelanie. Jeśli podłoże w donicy lub skrzynce często jest bardzo mokre, wówczas liście roślin mogą żółknąć, istnieje też ryzyko pojawienia się chorób grzybowych oraz gnicie korzeni. Dlatego ważne jest zachowanie umiaru w podlewaniu, drenaż na dnie skrzynki oraz dobrej jakości przepuszczalne podłoże. Z kolei do przesuszenia pelargonii najczęściej dochodzi wtedy, gdy pozostawimy rośliny bez wody przez kilka bardzo gorących słonecznych dni.

Komentarze