Płyty wiórowe OSB - rodzaje, wymiary, cena. zastosowanie, montaż

Płyty wiórowe OSBPłyta OSB jest najpopularniejszym i trwałym materiałem drewnopochodnym. Stosowana głównie w budownictwie. Jednak dla ludzi z inwencją twórczą nie ma granic zastosowania tego prostego i uniwersalnego surowca.

1. Jak się je robi?

Sosnowe lub świerkowe wióry układa się w odpowiedni sposób, by na koniec tworzyły zwartą i mocną strukturę. Rozdrobniony materiał drzewny stanowią wysmukłe wióry, które w idealny sposób polepszają wytrzymałość płyt. W procesie produkcji zrębki drewniane są selekcjonowane. Wybiera się tylko te, które w przeważającej większości spełniają wymagania producenta. Kolejnym etapem jest dodanie lepiszcza. OSB płyta zbudowana jest z wielu warstw zazębiających się ze sobą zrębków. Zwykle w przekroju płyty widoczne są trzy warstwy. Wierzchnia i spodnia zbudowane są z większych elementów. Wewnętrzna warstwa jest mieszaniną małych i średnich wiórów. Wszystkie warstwy są położone względem siebie pod kątem dziewięćdziesiąt stopni. Ten zabieg wzmacnia strukturę. Prasowana OSB płyta grubość jej i wytrzymałość osiowa wiąże się ściśle z osiąganymi wartościami przeciążeń. Na koniec całość zostaje poddana wysokiemu zgniotowi, co spaja warstwy w jeden blok.

2. Asortyment płyt OSB

Płyty OSB dzieli się na trzy kategorie oznaczone kolejnymi numerami.

  • a) OSB-4 - płyty o najwyższych parametrach wytrzymałościowych. Do ich produkcji stosuje się najwyższe naciski pras. Użyty klej poliuretanowy jest też jednym z najmocniejszych, dzięki niemu nabierają właściwości wodoodpornych.
  • b) OSB-3 - sklejane są dwoma rodzajami klejów. Wnętrze płyty nasączone jest poliuretanem. Zewnętrzne warstwy skleja żywica meleminowo-uretanowa. Siły potrzebne do zniszczenia płyty OSB-3 są nieco mniejsze niż w przypadku OSB-4, ale odpornością na wilgoć niewiele ustępują płytom z wyższej klasy.
  • c) OSB-2 - są to płyty do stosowania wewnątrz pomieszczeń. Jeśli zajdzie potrzeba wykorzystania ich do konstrukcji narażonych na częsty kontakt z wilgocią należy zabezpieczyć je lakierem lub użyć impregnat do drewna.

OSB płyta wymiary ma znormalizowane w układzie - 1250 × 2500 mm. Choć zdarzają się również w większym formacie - 2070 × 2800 mm lub płyty do zadań specjalnych, na przykład podbitkowe - 140 × 2500 mm. Rynek budowlany i zależności handlowe wymusiły jednak pewne zmiany na producentach i płyta OSB wodoszczelna najczęściej produkowana jest w wersji OSB-3.

A wykończenie krawędzi stosowane jest w trzech wersjach:

  • - pióro-wpust
  • - pióro-wpust na dwóch dłuższych krawędziach
  • - z obrzeżami prostopadłymi.

3. Zastosowanie płyt OSB

  • a) oczywiście, wśród wielu zastosowań są szalunki budowlane. Płyta OSB-4, ze względu na wytrzymałość i nienasiąkliwość nadaje się do tego, jak żaden inny materiał.
  • b) natomiast ściany budowane są niezwykle szybko z uwagi na dużą powierzchnię płyt.
  • c) podbitki i poddasza w wydajny sposób wykonuje się z płyt o wcześniej przygotowanym formacie (patrz punkt 2)
  • d) płyta OSB na podłogę może być stosowana prawie w każdych warunkach.

Ciekawym i bezgranicznie niewykorzystanym polem jest aranżacja wnętrz. Źródłem inspiracji może być każdy materiał, który użyty w niecodzienny sposób staje się odkryciem tego właśnie dnia.
Zdaniem wielu fachowców z branży budowlanej konstrukcje wykonane z płyt w technologii OSB są jednymi z trwalszych i bardziej udanych.

4. Jak montować płyty wiórowe OSB?

Montaż płyt jest bardzo łatwy. Nie wymaga zwykle specjalistycznego sprzętu. Do obróbki w zupełności wystarczają narzędzia ręczne. Dzielenie płyt na mniejsze elementy może być przeprowadzone za pomocą pił ręcznych, a przytwierdzanie przy użyciu młotka i gwoździ.

Projekt nowych rozwiązań mocowań budowlanych daje możliwość przytwierdzania płyt do niemal każdego materiału. System o nazwie - wkręty pierścieniowe - uzupełniają kleje, choć klej stosuje się raczej do łączenia powierzchni czołowych płyt i stanowi element uszczelniający szczeliny dylatacyjne pozostawiane w celu kompensacji ruchów materiału spowodowanych rozszerzalnością pod wpływem zmiany wilgotności.

Stosując płyty OSB, można zoptymalizować koszty budowy i remontu w zakresie stosowanych materiałów; o wiele droższą sklejkę i lite drewno. Sprawdzają się znakomicie, budując niezachwianą pozycję kompozytów, jako elementy prawie każdego elementu budynku z dekoracjami włącznie.

Komentarze