Kredyt hipoteczny - za i przeciw

Kredyt hipotecznyKredyt hipoteczny to czasami wybawienie, a innym razem przykra konieczność. Jedni postrzegają go jako szansę na życie na własnych zasadach, a inni jako zagrożenie swojej przyszłości i przyjemność niewartą ryzyka. Zobacz, jakie zalety i wady ma kredyt hipoteczny i podejmij rozsądną decyzję.Zalety kredytu hipotecznego

1. Kredyt hipoteczny pozwala zwiększyć majątek

Wynajmowanie mieszkania lub domu przez całe życie to jawne wzbogacanie obcych nam ludzi. Zdecydowanie lepiej jest kupić nieruchomość, choćby na kredyt, ale wtedy wiemy, że po spłaceniu tego kredytu mieszkanie jest nasze i możemy je przepisać na przykład naszym dzieciom. Dzisiaj liczy się przede wszystkim to, co stanowi nasz majątek, a mieszkanie wzięte w kredyt stanie się kiedyś częścią tego majątku.

2. Kredyt po hipotekę umożliwia szybkie zamieszkanie "na swoim"

Składanie pieniędzy na własne cztery ściany może trwać latami, a kredyt hipoteczny umożliwia nam zamieszkanie we własnym mieszkaniu bez konieczności wieloletniego oszczędzania pieniędzy. Własny dom lub mieszkanie może mieć nawet osoba młoda, która nie zdążyła jeszcze zebrać wystarczających funduszy.

3. Kredyt może być rozłożony na wiele lat

Rankingi kredytów pokazują wyraźnie, że kredyt hipoteczny może być rozłożony nawet na 30 lat, przez co pojedyncza rata będzie na tyle niska, że bez problemu da się wygospodarować te pieniądze z comiesięcznego budżetu.

4. Na kredyt można kupić mieszkanie przeznaczone na wynajem

Zakup mieszkania wcale nie musi nas nic kosztować. Możliwe jest przecież wzięcie kredytu na mieszkanie i wynajmowanie tego mieszkania oraz spłacanie kredytu czynszem, który otrzymujemy od najemcy. Przykładowo, kawalerka w niedużym mieście warta ok. 110 tysięcy złotych może być wynajmowana za 800 zł miesięcznie, co w większości przypadków w zupełności wystarczy na miesięczną ratę kredytu hipotecznego.

Wady kredytu hipotecznego

1. Kredyt na mieszkanie może być drogi

Niestety doradcy kredytowi często ostrzegają, że ostateczna kwota kredytu może być o wiele wyższa, niż suma pożyczana. Przykładowo, kredyt na 250 tysięcy może kosztować łącznie nawet 500 tysięcy złotych.

2. Może zaistnieć niemożność spłaty kredytu

Możliwe są takie sytuacje, jak utrata pracy czy ciężka choroba i nagle w jednej chwili można stracić zdolność do spłacenia kredytu. W takich przypadkach bank może zabrać mieszkanie i kredytobiorca zostaje z niczym.

3. Kredyt może uniemożliwić wzięcie rozwodu

Jeden z żartów prawników brzmi, że kredyt hipoteczny wiąże mocniej niż przysięga małżeńska. Małżonkowie, którzy wzięli wspólnie kredyt, często mają ogromne problemy ze spłacaniem go po rozwodzie, dlatego wiele rozwodów jest wstrzymywanych do czasu spłacenia kredytu.

4. Kredyt może być zobowiązaniem na całe życie

Kredyt hipoteczny jest niestety ogromnym zobowiązaniem na wiele lat. W przypadku wzięcia kredytu na 20 czy nawet 30 lat kredytobiorca niemalże pół życia jest dłużnikiem i cały czas musi żyć ze świadomością, że musi mu wystarczyć pieniędzy na kolejne raty.

5. Kredytobiorca musi mieć zdolność kredytową

Żeby dostać kredyt na mieszkanie, trzeba się wykazać zdolnością kredytową, czyli zarabianiem wystarczającej ilości pieniędzy, które pozwolą na spłatę i dobrą historią kredytową (brakiem problemów ze spłatą wcześniejszych zadłużeń oraz obecnych zobowiązań).

6. Do kredytu hipotecznego trzeba mieć wkład własny

Większość banków wymaga kilkudziesięciu tysięcy złotych wkładu własnego do kredytu. Osoba nieposiadająca wkładu własnego najczęściej otrzymuje decyzję odmowną.

Źródło: www.hipoteka360.pl.

Komentarze