Drewniana elewacja domu. Czy ma szansę się sprawdzić?

Czarna elewacjaDrewno to naturalny i wyjątkowy materiał, który wykorzystywany jest w budownictwie od zarania dziejów. Jest piękne, ekologiczne i trwałe pod warunkiem, że zostanie odpowiednio przygotowane do montażu na elewacji. Jedną z zyskujących coraz większą popularność w ostatnich latach metod preparowania drewna jest Shou Sugi Ban - wywodząca się z dalekiej Japonii tradycyjna technika wypalania drewna. Sprawdźmy, na czym polega ta metoda i jakie korzyści można osiągnąć poddając jej deski elewacyjne.

Na czym polega technika Shou Sugi Ban?

Drewno jest jednym z podstawowych materiałów budowlanych powszechnie wykorzystywanych w Japonii. To właśnie z tego kraju wywodzi się technika Shou Sugi Ban, znana także jako Yakisugi. Pod nazwą tą kryje się specjalna technika wypalania drewna, która ma za zadanie zwiększyć trwałość desek drewnianych i zabezpieczyć je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Deski elewacyjne przygotowane w oparciu o tę metodę zyskują ochronę przed grzybami i szkodnikami, są odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz posiadają unikalny, atrakcyjny wygląd.

Opalane deski elewacyjne zyskują dużo większą trwałość, którą szacuje się na nawet 50-60 lat. Nic więc dziwnego, że metoda ta zyskała uznanie także poza Japonią i jest chętnie wybierana przez klientów z całego świata, którzy marzą o pięknym, drewnianym domu. Wypalanie drewna gwarantuje przedłużenie trwałości desek elewacyjnych oraz ich właściwe zabezpieczenie przed destrukcyjnym wpływem czynników zewnętrznych. Jednocześnie nadaje elewacji niepowtarzalnego, oryginalnego wyglądu, który cieszy oko.

Czarna elewacja

Wypalanie drewna w praktyce i jego wpływ na deski elewacyjne

Połączenie ognia i drewna kojarzy się z destrukcyjnym procesem, który skutkuje trwałym zniszczeniem naturalnego materiału. W przypadku Shou Sugi Ban ogień wywiera jednak korzystny wpływ i zamiast niszczyć drewno, nadaje mu oryginalnego wyglądu oraz pozwala skutecznie zabezpieczyć je przed działaniem niszczących czynników - promieniowania UV, wody, wilgoci, zmiennych temperatur oraz czynników biologicznych. Sekret techniki Shou Sugi Ban polega na umiejętnym opalaniu desek elewacyjnych w celu poddania ich naturalnej impregnacji i uodpornienia na czynniki zewnętrzne.

Zastosowanie tej metody, w przeciwieństwie do standardowej impregnacji, nie blokuje jednak naturalnej wymiany gazowej, co z kolei gwarantuje, że we wnętrzach wykończonych opalanymi deskami będzie panował korzystny, sprzyjający zdrowiu domowników mikroklimat. Jakby tego było mało, deski elewacyjne przygotowane w oparciu o technikę Shou Sugi Ban, są doskonałym izolatorem ciepła, co sprawia, że w wykończonych nimi pomieszczeniach w sezonie grzewczym można bez problemu uzyskać pożądane temperatury.

Technika Shou Sugi Ban nadaje każdej desce unikalnego, niepowtarzalnego wyglądu, pozwalając na podkreślenie naturalnego usłojenia i charakteru każdej z nich. Jej zastosowanie pozwala więc jeszcze silniej podkreślić naturalny charakter drewnianych elewacji oraz uwydatnić unikalne piękno drewna, które doceniają ludzie od wielu wieków.

Komentarze