W jaki sposób projektuje się nowoczesne drewniane konstrukcje szkieletowe?

Drewniane konstrukcje szkieletoweChociaż w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie domy szkieletowe z drewna cieszą się ogromną popularnością już od wielu dekad, inwestorzy w Polsce ich zalety - na czele z szybką budową - zaczęli doceniać dopiero w ostatnich latach. Boom na konstrukcje szkieletowe to jednak kolejne wyzwanie dla polskich architektów, przyzwyczajonych do tej pory do projektowania domów murowanych. Jak zatem tworzyć projekty drewnianych konstrukcji szkieletowych?

Dom szkieletowy - co to?

Dom szkieletowy drewniany to rodzaj budynku, w którym konstrukcję nośną stanowi szkielet z drewnianych belek, słupów i płyt. Ten rodzaj budownictwa charakteryzuje się wykorzystaniem drewna jako głównego materiału konstrukcyjnego. Zalety domów szkieletowych drewnianych obejmują przede wszystkim:

  • łatwość i szybkość budowy: konstrukcja szkieletowa drewniana umożliwia prefabrykację elementów, co przyspiesza proces budowy i skraca czas realizacji projektu;
  • łatwa modyfikacja: elastyczność drewna pozwala na łatwe dostosowywanie projektu, co jest korzystne dla klientów, którzy chcą spersonalizować swój dom;
  • odpowiedzialność środowiskowa: drewno jest naturalnym i odnawialnym surowcem, co sprawia, że domy szkieletowe drewniane są bardziej ekologiczne niż budynki oparte na innych materiałach;
  • estetyka i komfort: drewno nadaje domowi ciepły i przytulny wygląd. Ponadto, domy szkieletowe drewniane są często kojarzone z przyjemną atmosferą i komfortem.

Projektowanie domu szkieletowego w programie Archicad z dodatkiem Archiframe

Jak zatem można projektować nowoczesne konstrukcje szkieletowe? Rozwiązaniem tego wyzwania dla architektów jest narzędzie Archiframe, będące wynikiem współpracy firm produkujących prefabrykowane budynki szkieletowe z twórcami Archicada - powszechnie stosowanym, uznanym wśród architektów programem do projektowania architektonicznego w technologii OPEN BIM.

Dzięki temu, że program powstał we współpracy z producentami prefabrykatów, wykorzystującymi takie maszyny jak CNC Hundegger czy Randek, uwzględnia także ich potrzeby. Archiframe obsługuje różne formaty (WUP, BVN i BTL) i generuje listy w formatach TXT i CSV. Tym samym staje się niezawodnym narzędziem nie tylko dla architektów i projektantów, ale również producentów budynków szkieletowych.

Najważniejszą zaletą Archiframe jest jego integracja z Archicadem, dzięki czemu w systemie BIM można tworzyć domy szkieletowe. Ponadto Archiframe gwarantuje płynne przechodzenie od modelu architektonicznego do konstrukcyjnego, pozwala generować bazy danych (np. dane do obrabiarek CNC czy rysunki konstrukcyjne) oraz tworzyć modele 3D. Tym samym Archiframe jest znakomitym pakietem dodatkowych narzędzi do Archicada, umożliwiającym wykorzystywanie programu także do tworzenia struktur drewnianych.

W jaki sposób można pozyskać narzędzie Archiframe? Najlepiej jest skorzystać z oferty oficjalnego dystrybutora zarówno tego programu, jak i Archicada, czyli WSC, który Archiframe oferuje na stronie https://wsc.pl/produkty/archiframe.

Komentarze