Wnętrza w stylu nowoczesnym, czyli minimalistyczny design i maksymalna funkcjonalność

Salon w stylu nowoczesnymWyobraźcie sobie wnętrza, w których każdy element znajduje swoje zastosowanie. Nie ma tutaj miejsca na przypadkowość, wszystko musi być skrupulatnie zaplanowane i funkcjonalne. Bardzo prosta stylistyka, już od wejścia daje Wam do zrozumienia, że sprzeciwia się bogatej ornamentyce, wszelkiego rodzaju zdobieniom i bibelotom, czyli tym, co buduje klimat większości aranżacji. Wsłuchajcie się w ciszę, skierujcie wzrok na geometryczne meble i gołe, idealnie gładkie ściany. Poczujcie zapach nowoczesnego stylu.

Wieloletnia historia modernistycznych trendów

Styl nowoczesny, zwany inaczej modernistycznym, często mylony jest ze stylem współczesnym. Zastanawiacie się, na czym polega różnica? Pierwszy z nich kieruje się ściśle określonymi zasadami, wypracowanymi przez architektów na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Nawiązuje do unikalnego nurtu w kulturze i sztuce, który narodził się latach 30. XX wieku. Styl współczesny zaś chłonie wszystko to, co oferuje teraźniejsza moda. Jest aktualny tu i teraz i przemija wraz z nadejściem nowych trendów. Jego podstawową zasadą jest… brak jakichkolwiek reguł i duża dowolność aranżacyjna.

Powróćmy jednak do nowoczesności, pozostającej przeciwwagą dla XIX-wiecznego przepychu. I chociaż zupełnie nie odnajdą się w niej osoby kochające ciepłe i przytulne wnętrza, styl modernistyczny permanentnie zyskuje nowych sympatyków. W Polsce jest ściśle związany z twórcami zrzeszonymi wokół Spółdzielni Artystów ŁAD, którzy czerpiąc ze światowych trendów, wypracowali rodzimą odmianę nowoczesności. Połączyli charakterystyczną dla stylu prostotę oraz minimalizm z rodzimym rzemiosłem, którego siła tkwiła w doświadczeniu i nierozerwalnej łączności z polską kulturą. Dziś ich prace poddawane są często renowacjom, zyskując w ten sposób nowe życie i ciesząc swoich właścicieli oryginalnym designem i wyjątkową funkcjonalnością.

Monochromatyczna aranżacja, w której zawsze panuje porządek

Jeden z pionierów nowoczesnego stylu powiedział kiedyś, że mniej znaczy więcej. Jego słowa idealnie odzwierciedlają to, co jest najważniejsze w założeniach modernizmu – prostotę, minimalizm i dążenie do wyzbycia się tego, co niepotrzebne. Niebagatelną rolę w kształtowaniu klimatu nowoczesnych wnętrz odgrywają kolory. Prym wiodą czerń oraz biel. Wtórują im chłodne odcienie szarości. Ściany pozostają najczęściej wykończone gładzią gipsową, chociaż w ostatnim czasie dopuszczane są także płyty betonu architektonicznego znakomicie podkreślające surowość. Dopasowując do nich detale w kolorach podstawowych – żółtym, czerwonym czy niebieskim przełamiecie ich monochromatyczny charakter i sprawicie, że aranżacja zyska wyrazistość. Nie musimy Was chyba przekonywać, że sufity również powinny pozostać idealnie gładkie i śnieżnobiałe. Na podłogach idealnie sprawdzą się płytki ceramiczne. Rekomendujemy Wam biało-czarną szachownicę, która podkreśli wszechobecną geometrię. Możecie także pokusić się o podłogę wykonaną z żywicy epoksydowej, która dodatkowo zaskoczy Was trwałością i łatwością pielęgnacji.

Finezyjna geometria

Styl nowoczesny uzurpuje sobie także prawo do prostych, bardzo funkcjonalnych mebli. Podpowiadamy Wam jednak, że warto ograniczyć ich ilość do minimum, dzięki czemu będziecie mogli cieszyć się dużą przestrzenią. Pamiętajcie jednocześnie, że meble powinny być ustawione wzdłuż linii pionowych i poziomych sprawiając wrażenie aranżacji tworzonej "od linijki". Zdecydowaną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że Wasze pomieszczenia będą wydawały się skrupulatnie zaplanowane i uporządkowane. Geometria powinna znaleźć także odzwierciedlenie w kształcie mebli. Proste, czyste linie i zupełny brak zdobień szybko przekonają Was o swojej praktyczności. Dobrym pomysłem są witryny i komody lakierowane na wysoki połysk, które wizualnie powiększają przestrzeń i dodają jej blasku.

Klasyczne regały i półki zastąpcie wiszącymi szafkami, które pozwolą Wam ukryć wszelkie drobiazgi. Nie zapominajcie także o tym, że styl nowoczesny kocha chromowane elementy oraz szkło. W nowoczesnych aranżacjach wzrok przykuwa zwykle jeden mebel - pozostałe stanowią dla niego tło. Krzesło na metalowych płozach, transparentny stolik wykonany z pleksi czy przeszklona, podświetlana witryna staną się wyrazistym akcentem pomieszczenia. W salonie, czy pokoju dziennym nie może także zabraknąć kompletu wypoczynkowego. W tej kwestii bezkonkurencyjne są proste narożniki i sofy o prostej bryle. Możecie wybrać meble tapicerowane skórą naturalną lub jednolitą, gładką tkaniną harmonizującą z kolorystyką wnętrza.

Zaprojektuj swoją maszynkę do mieszkania

Kwintesencją stylu nowoczesnego jest funkcjonalność, która sprawia, że zgodnie ze stwierdzeniem Le Corbusiera dom staje się maszynką do mieszkania. W modernistycznych wnętrzach nie musicie stale odkurzać bibelotów rozstawionych na bogato rzeźbionych komodach, czy uważać na to, by nie stłuc antycznego wazonu będącego rodzinną pamiątką. Nie ma tutaj zupełnie miejsca na romantyczne dekoracje, które zdaniem modernistów nic nie wnoszą do wnętrza. Jeśli pojawiają się w nim jakiekolwiek dekoracje, muszą posiadać uzasadnienie dla swojej obecności. Zawieszona w antyramie reprodukcja grafik Jacksona Pollocka będzie więc akcentować Wasze zamiłowanie do ekspresjonizmu abstrakcyjnego, podczas gdy duża ręcznie wykonana rzeźba z drewna tekowego będzie wskazywała na Wasze zamiłowanie do egzotycznych podróży. Miłośnicy modernizmu świadomie rezygnują z tekstyliów.

Na podłogach w nowoczesnym wnętrzu nie znajdziecie więc puszystych, miękkich dywanów. Na kanapach i fotelach nie będą piętrzyły się poduszki. Firany i zasłony w oknach zastąpione zaś zostaną przez praktyczne rolety. Pamiętajcie także o tym, że w nowoczesnych aranżacjach warto zadbać o oświetlenie. W końcu jasne pomieszczenia sprawiają wrażenie bardziej przestronnych. Duży żyrandol w prostym abażurze wykonanym z pleksi znakomicie rozświetli zarówno salon, jak i kuchnię czy jadalnię. Towarzyszyć mu może prosta lampa stojąca, która po zachodzie słońca będzie dawkowała miękkie, ciepłe światło, sprzyjając w ten sposób chwilom odpoczynku. Przyjrzyjcie się także metalowym lampom przemysłowym zwieszonym na długich przewodach, które doskonale sprawdzą się nie tylko w pokoju dziennym czy sypialni, ale także w holu.

Komentarze