Akwarium morskie - filtry, oświetlenie, kamienie

Małe akwarium morskieZałożenie i utrzymywanie akwarium morskiego to niezwykłe doświadczenie. Jeśli lubisz hodować rybki, podejmij wyzwanie, jakim jest odtworzenie specyficznego klimatu panującego na dnie oceanu. Czerp radość z podziwiania rybek w środowisku zbliżonym do naturalnego. Aby faktycznie takie było, wcześniej zadbaj o odpowiednie filtry, oświetlenie oraz kamienie i podłoże stanowiące jego najważniejsze wyposażenie.

Akwarium morskie to fascynujący świat pełen kolorowych ryb, pięknych koralowców i różnorodnych organizmów - w pigułce. Aby stworzyć odpowiednie środowisko dla tych stworzeń żyjących w słonych wodach, konieczne jest wyposażenie akwarium w dobry filtr, oświetlenie oraz podłoże i kamienie.

Filtr do akwarium morskiego - jaki wybrać?

Filtry pełnią ważną rolę w utrzymaniu czystości i jakości wody w akwarium morskim. Do wyboru masz kilka rodzajów urządzeń, w tym:

  1. filtry mechaniczne, które usuwają resztki pokarmu, odchody ryb i inne cząsteczki;
  2. filtry chemiczne, które służą do usuwania substancji chemicznych z wody, np. związków fosforu;
  3. filtry biologiczne, które wykorzystują korzystne bakterie rozkładające szkodliwe substancje chemiczne

Natomiast ze względu na lokalizację filtra, wyróżniamy modele wewnętrzne, zewnętrzne lub kaskadowe.

Oświetlenie - ważne dla cyklu życia ryb i fotosyntezy roślin

Oświetlenie odgrywa kluczową rolę w akwariach morskich, zarówno pod względem estetyki, jak i funkcjonowania całego ekosystemu. Odpowiednie oświetlenie (barwa, moc) pomaga roślinom morskim w fotosyntezie, czyli przyspiesza ich wzrost i rozwój, poprawia koloryt, co jest istotne dla ich wzrostu. Co ważne, dla roślin lepsze jest światło sztuczne - w zbiorniku wystawionym na światło słoneczne panuje środowisko sprzyjające rozwojowi glonów.

Intensywność i cykle świecenia światła powinny być ustawione w taki sposób, aby imitowały rybom i roślinom dzień i noc. Przybliżmy, jak oświetlona jest rafa koralowa, a wiedza na ten temat znacząco ułatwi na regulowanie światła w akwarium. Zatem do rafy promienie słońca docierają niemal pionowo, co oznacza dużą ilość światła filtrowanego przez wodę morską. Na powierzchni zatrzymuje się promieniowanie czerwone o niższej temperaturze, a głębiej dociera światło niebieskie. Zatem, im głębsze akwarium, tym mocniejsze światło, dopasowane pod względem barwy i natężenia do indywidualnych potrzeb hodowanych roślin i zwierząt.

Podłoże i kamienie, czyli czym wyłożyć dno w akwarium morskim?

Zazwyczaj na podłoże w akwarium morskim stosuje się piasek lub żwir w wersji drobnoziarnistej lub wielkości grochu. W przypadku drobnego piasku jest większa szansa na szybkie zakorzenienie się roślin. Ponadto jasny piasek kwarcowy stanowiący najczęstszy wybór do akwarium morskiego jest jednocześnie jasny, co pozytywnie wpływa na wygląd całego zbiornika.

Małe akwarium morskie

Inne popularne i ładne podłoża to lawa wulkaniczna - czerwona, czarna, brązowa. Każde podłoże warto wzbogacić nawozem, aby nie było jałowe.

Partner artykułu: Akwarystyczny24.

Komentarze