Ażurowe płyty MDF - fronty, panele, ścianki, parawany

Panele ażuroweSalone del Mobile w Mediolanie i Targi Wnętrzarskie Ambiente we Frankfurcie rokrocznie wyznaczają europejskie trendy na najbliższe kilka sezonów. Podczas kilkudniowych targów prezentowane są nowości i przewidywania dekoratorskie. Oprócz firm i architektów wnętrz tegoroczne imprezy uświetnili swoją obecnością najwięksi projektanci luksusowych aut i znane postacie ze świata mody.

Zarówno w Mediolanie, jak i we Frankfurcie najwięksi dekoratorzy wnętrz prezentowali w trendach wielki powrót do projektów w stylu lat 70 ubiegłego stulecia. Cechami charakterystycznymi wnętrz proponowanych na nadchodzący rok była lekka forma, nawiązanie do stylu orientalnego, meble z naturalnego drewna egzotycznego pochodzącego z odległych zakątków świata, złocenia i subtelne półprzezroczyste zdobienia, ażurowe elementy wykończenia wnętrz, druciane bibeloty, stoliki kawowe i lampy.

Ażurowe płyty - charakterystyka

Jak co roku w trendach dekoratorskich obserwujemy powroty rozwiązań już stosowanych w ubiegłych latach. W bieżącym roku ponownie jednym z gorących trendów są ażurowe elementy dekoracyjne. Nowością natomiast wśród materiałów są ażurowe płyty MDF, znacznie tańsze i łatwiejsze w obróbce niż te z litego drewna. Płyty MDF, czyli wiórowe od wielu lat wykorzystujemy w stolarstwie meblowym. Już w latach 70-tych ubiegłego stulecia płyta wiórowa była tańszym i bardzo popularnym zamiennikiem naturalnego drewna. Płyta MDF powstaje ze zmielonego na drobne wiórki pnia drzewa. Drobinki drewniane są połączone związkami organicznymi, tworząc sztywną płytę, która jest w późniejszym etapie produkcji oklejana w zależności od zamierzonego efektu wizualnego. Obecnie na rynku dostępne są płyty MDF lakierowane, oklejane w połysku, półmacie i macie, w szerokiej gamie kolorystycznej oraz wielu wzorach imitujących usłojenie drzew.

Ażurowe wnętrza na każdą kieszeń

Projekty prezentowane na wnętrzarskich targach przeważnie są wykonane z drogich materiałów, najwyższej jakości, które, choć piękne i trwałe są bardzo drogie. Nie oznacza to jednak, że wśród trendów nie znajdziemy niczego na kieszeń przeciętnego Kowalskiego. Każdego roku już kilka lub kilkanaście tygodni po skończonych targach w Mediolanie i Frankfurcie na rynku pojawiają się tańsze zamienniki drogich materiałów. Dużą popularnością cieszą się ażurowe motywy meblowe, a także te będące integralną częścią architektury wnętrza.

Ażurowe fronty kuchenne

Do niedawna, jeśli mówiliśmy o ażurowych frontach kuchennych, były to drogie i masywne, stylizowane na kolonialne meble drewniane. Nowoczesne wzornictwo, a także coraz to większa pogoń za wnętrzarskimi trendami w rozsądnej cenie sprawiły, że takie fronty z powodzeniem zastępuje ażurowa płyta MDF. A ta może przybierać różne wzory i kolory. Ażurowe meble na wymiar są indywidualnie dopasowywane do potrzeb i oczekiwań klienta.

Ażurowe panele osłaniające grzejniki

Kolejną propozycją na wykorzystanie ażurowej płyty wiórowej jest fantazyjna obudowa kaloryfera, który już dawno przestał być traktowany jako mało estetyczny, aczkolwiek konieczny element instalacji grzewczej. Współczesne grzejniki zarówno te elektryczne, jak i podłączone do centralnego ogrzewania są prawdziwymi dziełami sztuki współczesnej. Przybierają najróżniejsze formy, są wykonywane na zamówienie lub dostępne w kilkudziesięciu standardowych kształtach i kilkunastu kolorach od bieli, po złocenia, grafity i czernie. Ażurowa płyta MDF jest natomiast tańszą alternatywą dla posiadaczy zwykłych kaloryferów, których ze względu na dobry stan techniczni nie warto jeszcze wymieniać. Zaletą takiego rozwiązania jest niska cena osłonki na grzejnik, a także nieskończenie wiele wzorów do wyboru. Kilka sezonów temu w sprzedaży internetowej pojawiły się panele na grzejniki w kilku modnych kolorach z wyciętymi wieloma kołami różnych rozmiarów. Światowej sławy dekoratorzy wnętrz polecają, orientalne akcenty dodające subtelności ciężkim i minimalistycznym wnętrzom ażury również nabiorą delikatności. Już zimą zamienimy proste, minimalistyczne otwory w kształcie kół i owali na misternie wykonane kwieciste desenie.

Ażurowe ścianki MDF i parawany

Zarówno ażurowe ścianki potocznie zwane przepierzeniami, jak i parawany, dzięki którym można wydzielić odrębną powierzchnię w pomieszczeniu lub dużą otwartą przestrzeń podzielić na strefy znów powracają. Jest to jeden z tych elementów aranżacji wnętrz, który pojawia się i znika jak bumerang co kilka sezonów. Modne będą nie tylko piękne ażurowe parawany z egzotycznego drewna, które są równie urokliwe co funkcjonalne i drogie. Dekoratorzy znów stawiają na znane już rozwiązanie, jakim są ażurowe ścianki dobrze nam znane ze stylu loftowego.

Czym różnią się współczesne ażurowe przepierzenia od tych sprzed kilku lat? Materiałem, designem i ceną. We wnętrzach industrialnych najczęściej ażurowe ścianki były wykonywane z ażurowej stali, a czasem nawet dziurkowanej z odzysku, a także hartowanego szkła. W ten sposób podkreślano surowy przemysłowy charakter aranżacji. Ażurowe ścianki wykonane z płyty MDF nie tylko pełnią funkcję praktyczną, ale też za sprawą dużej palety barw, w jakiej są dostępne idealnie wtapiają się w aranżację, stając się jej integralną częścią. Ponadto ażurowe ścianki z płyt wiórowych dodają wnętrzu uroku i subtelności. Pięknie powycinane ścianki mogą więc być elementem w stylu orientalnym, klasycznym, z romantycznym lub kolonialnym charakterze, w zależności o barwy, faktury i ażurowego wzoru.

Ażurowe parawany z płyty MDF to kolejna możliwość na stworzenie modnego elementu dekoracyjne we wnętrzu. Plusem parawanu stworzonego na wymiar jest idealne dopasowanie go do wnętrza oraz niższa cena niż w przypadku tego z naturalnego drewna. Minusem będzie natomiast waga i niższa odporność na czynniki mechaniczne i uszkodzenia.

Wady i zalety ażurowych płyt MDF

Zaletą płyt MDF jest niższa cena w porównaniu do drewna i blachy ażurowej, płyta MDF wygląda znacznie bardziej estetycznie niż tworzywa sztuczne i popularny plastik, z którego powstają liczne ażurowe ozdoby. Niekwestionowaną zaletą płyty MDF jest również bogata kolorystyka i wzornictwo imitujące słoje różnych gatunków drzew. Wadą ażurowej płyty MDF jest trudność w utrzymaniu w czystości drobnego ażurowego wzoru. O ile płyta ażurowa z zewnątrz jest gładka i nie przykleja się do niej kurz, to już wewnątrz drobno wyciętych otworów najczęściej jest chropowata i łatwo osiada na niej kurz i inne zanieczyszczenia. W tej konkurencji zdecydowanie lepiej sprawdzają się gładkie i śliskie tworzywa sztuczne, które znacznie łatwiej jest utrzymać w czystości.

Nasze porady

  • Ażurowe fronty meblowe - jeśli decydujesz się na ażurowe fronty meblowe bez względu na to, czy będą to stylowe meble kuchenne, czy do innego pomieszczenia warto zastosować dwuwarstwowy front. Wówczas modny ażurowy wzór będzie widoczny z zewnątrz, a pod nim cienka kilkumilimetrowa płyta HDF (plecówka), dzięki której wnętrze szafki będzie zabezpieczone przed kurzem.
  • Ażurowe ścianki - często wykorzystywane do podziału otwartej przestrzeni na strefy najlepiej jest czyścić odkurzaczem z wąskim wężem do czyszczenia grzejników.
  • Ażurowe panele osłaniające kaloryfery - jest to bardzo modne rozwiązanie od kilku lat, jednak jeszcze w ubiegłym roku wybieraliśmy głównie ażury o dużym, regularnym wzorze, dzięki czemu z łatwością można było czyścić tą trudną przestrzeń pomiędzy osłoną kaloryfera, oraz powierzchnią grzejącą i ścianą. Modne ażury, to te z drobnym wzorem, dlatego warto zamontować ruchomy panel ozdobnym, który podczas sprzątania zdejmiemy lub otworzymy jak front szafki.
  • Ażurowe parawany - drobny wzór najlepiej jest czyścić odkurzaczem na sucho, gdyż do wilgotnej powierzchni w ażurowych otworach będzie się przyklejał kurz i wszelkie inne zanieczyszczenia. Raz na kilka miesięcy taki parawan można, wyczyścić kompresorem uważając jednak, by nie zepsuć delikatnych zawiasów.
Źródła:

Komentarze