Łóżko piętrowe dla dzieci - jak wybrać odpowiednie?

Łóżko piętrowe dla dzieciŁóżko piętrowe to częste rozwiązanie spotykane w pokojach dziecięcych i młodzieżowych. Ich zaletą jest to, że pozwalają maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i są idealne, gdy z jednego pokoju korzysta dwoje lub więcej dzieci.

Aby łóżko piętrowe dla dzieci było bezpieczne i spełniło swoją rolę, trzeba wybrać odpowiedni model. Co w tej kwestii oferuje rynek? Gdzie znaleźć szeroki wybór modeli łóżek piętrowych?

Wybór pomiędzy łóżkiem piętrowym 2-osobowym i 3-osobowym

Klasyczne łóżka piętrowe posiadają dwa poziomy, na których znajdują się dwa miejsca do spania - jedno na dole i jedno na górze. Posiadają także drabinkę, która pozwala dostać się na górą część łóżka. Są to łóżka piętrowe 2-osobowe.

Co jednak w sytuacji, gdy zależy Ci na trzech miejscach do spania? Wtedy warto zdecydować się na łóżko piętrowe 3-osobowe. Występują one zazwyczaj w dwóch wersjach. Jedna z nich to po prostu łóżko posiadające jeszcze jedno piętro z miejscem do spania.

Nie zajmuje ono więcej miejsca niż łóżko 2-osobowe, niemniej jest wyższe, więc nie nada się do niskich pomieszczeń. Nie sprawdzi się także jako łóżko piętrowe dla małych dzieci, gdyż spanie na najwyższym piętrze może być niebezpieczne dla kilkulatków.

Do wyboru masz też klasyczne łóżka dwupiętrowe, ale z dodatkowym trzecim łóżkiem, wysuwanym spod dolnej części. To wygodne rozwiązanie, gdyż trzecie miejsce do spania w razie potrzeby można wsunąć, by nie zajmowało miejsca. Sprawdzi się też, gdy zechcesz przenocować gościa.

Wymiary łóżka piętrowego dla dzieci

Decydując się na zakup łóżka piętrowego, należy wziąć pod uwagę jego wymiary. Takie łóżko powinno zapewniać wygodne miejsce do spania. Jeżeli zależy Ci, by dzieci korzystały z niego także w późniejszych latach, trzeba mieć na uwadze to, że jeszcze urosną.

Dlatego rozsądnie jest wybrać łóżko piętrowe dla młodzieży o następujących wymiarach:

  • 80x180 cm,
  • 90x180 cm,
  • 80x190 cm,
  • 90x190 cm,
  • 80x200 cm,
  • 90x200 cm.

Jeżeli jednak ma to być tymczasowe rozwiązanie, można zdecydować się na łóżko o mniejszych wymiarach, na przykład:

  • 80x160 cm,
  • 90x160 cm,
  • 80x170 cm,
  • 90x170 cm.

Ze względu na to, że łóżka piętrowe gabarytowo zajmują więcej miejsca, należy uwzględnić wymiary pokoju dziecięcego, w szczególności jego wysokość. Jeżeli górna część łóżka byłaby zbyt blisko sufitu, spanie na niej byłoby niewygodne.

A co gorsza, mogłoby skutkować tym, że dziecko uderzy się w głowę podczas wchodzenia do łóżka czy w trakcie snu. Musi więc być zachowana rozsądna odległość między górą łóżka a sufitem. Dziecko powinno móc spokojnie usiąść na łóżku oraz zejść z drabinki bez dotykania sufitu i pochylania się.

Bezpieczeństwo piętrowego łóżka dziecięcego

Łóżko piętrowe dla dzieci powinno być przede wszystkim bardzo bezpieczne. Decyduje o tym kilka czynników.

Po pierwsze, łóżko powinno być wykonane z trwałych materiałów najwyższej jakości i mieć stabilną konstrukcję. Zwykle potwierdzają to certyfikaty. Na przykład w przypadku mebli dziecięcych, w tym łóżek, powinny one spełniać normę PN-EN 747 z 2013 roku i posiadać certyfikat potwierdzający ten fakt.

Po drugie, łóżko powinno posiadać zabezpieczenia chroniące dzieci przed upadkiem z łóżka. Chodzi przede wszystkim o barierki na odpowiedniej wysokości, stabilną i wytrzymałą drabinkę oraz ogólną stateczność konstrukcji łóżka.

Istnieją łóżka piętrowe z barierką nie tylko przy górnym łóżku, ale także przy dolnym. To dobre rozwiązanie w przypadku małych dzieci.

I po trzecie, łóżko piętrowe nie powinno posiadać żadnych ostrych zakończeń, widocznych śrub czy jeszcze innych niebezpiecznych elementów, o które dzieci mogłyby zahaczyć i zrobić sobie krzywdę. Tu w grę wchodzi staranność wykonania.

Czy potrzebne będzie łóżko piętrowe z pojemnikiem na pościel?

Niektóre modele łóżek piętrowych dodatkowo posiadają pojemnik na pościel, na przykład w postaci wysuwanej szuflady.

Ta funkcja jest przydatna w pokoju dziecięcym, gdyż może stanowić dodatkowe miejsce do przechowywania, nie tylko pościeli. Pozwala to jeszcze efektywniej wykorzystać dostępną przestrzeń.

W takim pojemniku można trzymać dodatkową pościel bądź czystą bieliznę pościelową na przebranie, a także koce, maskotki, zabawki, książki czy jeszcze inne rzeczy. To świetne rozwiązanie do niedużych mieszkań, w których brakuje przestrzeni do przechowywania.

Ważnym elementem łóżka dla dzieci są wygodne i trwałe materace

W każdym łóżku, także dziecięcym, kluczową rolę odgrywa nie tyle jego rama, co materac. To właśnie na nim śpimy i od tego, jakiej jest jakości, zależy komfort snu. Dlatego decydując się na zakup łóżka piętrowego, zwróć uwagę na proponowane przez producenta materace.

Powinny być trwałe i wygodne, o odpowiedniej twardości. Dla małych dzieci polecane są materace o średnim stopniu twardości, które zapewnią stabilność i właściwe podparcie dla rozwijającego się kręgosłupa. Jest to szczególnie ważne na etapie rozwoju, gdyż źle dobrany materac, negatywnie wpłynie na postawę ciała i przyczyni się do pogłębiania wad postawy.

Dopasowanie piętrowego łóżka do reszty pokoju dziecięcego

Na koniec, przy wyborze piętrowego łóżka warto uwzględnić walory estetyczne. Duży wybór sprawia, że możesz wybierać spośród łóżek drewnianych lub metalowych, w różnej kolorystyce i stylistyce.

Aby całość prezentowała się spójnie i atrakcyjnie, wygląd łóżka dobierz do stylu i kolorystyki reszty umeblowania, tak aby razem stworzyły zestaw. Ponadczasowym rozwiązaniem są łóżka piętrowe drewniane, które pasują właściwie do każdego wnętrza i są odpowiednie zarówno do pokoiku dziecięcego, jak i pokoju nastolatków.

Ponadto łóżko piętrowe powinno być ustawione w taki sposób, aby umożliwiało swobodne wchodzenie i schodzenie. Nie powinno też zabierać większości przestrzeni w pokoju - musi się w nim znaleźć także strefa do zabawy i nauki. Zarówno łóżko, jak i reszta umeblowania powinny być ustawione zgodnie z zasadami ergonomii.

Czy zakup łóżka piętrowego dla dzieci przez Internet to dobry pomysł?

Znalezienie idealnego łóżka piętrowego dla dzieci to niełatwe zadanie, a jeżdżenie od sklepu do sklepu może być nużące. Warto więc rozważyć kwestię zakupu łóżka przez Internet. W zaciszu własnego domu możesz przejrzeć najciekawsze oferty, porównać ceny i wybrać ten model, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

Zamawiając łóżko piętrowe przez Internet bezpośrednio od producenta, możesz liczyć na atrakcyjne ceny oraz możliwość indywidualnego zamówienia z uwzględnieniem Twoich życzeń dotyczących wyglądu czy wymiarów mebla.

Łóżka piętrowe dla dzieci ze sklepu OazaSnu.pl odznaczają się solidnym wykonaniem, wysokiej jakości materiałem i nowoczesnym designem. Istnieje możliwość indywidualnego dobrania wymiaru łóżka, koloru, a nawet wykonania na zamówienie niestandardowego rozmiaru czy dodatkowych zabezpieczeń.

Do łóżka możesz także dobrać materac o odpowiednim wymiarze i pokrowiec na niego. Sklep internetowy OazaSnu.pl posiada bogatą ofertę łóżek dziecięcych i nie tylko. Jeżeli jesteś na etapie poszukiwania idealnego łóżka piętrowego do pokoju swoich dzieci, koniecznie odwiedź ich stronę.

Komentarze