Ochronniki przeciwprzepięciowe - w jakich instalacjach są one potrzebne?

Ochronniki przeciwprzepięcioweOchronniki przeciwprzepięciowe zabezpieczają sprzęty elektroniczne podłączone do instalacji - ich stosowanie jest jednak także bardzo ważne dla bezpieczeństwa ludzi. W jaki sposób działają te elementy i czy są one niezbędne w każdych warunkach?

Czym są ochronniki przeciwprzepięciowe?

Wyładowania atmosferyczne mogą być zagrożeniem zarówno dla podłączonych do sieci sprzętów elektronicznych, jak i dla całej instalacji. Aby zapobiegać zagrożeniom, jakie występują między innymi w czasie burzy, stosuje się ochronniki przeciwprzepięciowe. Zadaniem tych elementów jest odcięcie zasilania w momencie, kiedy dochodzi na przykład do uderzenia pioruna.

W zależności od potrzeb danej instalacji, stosuje się różne ochronniki przeciwprzepięciowe. Najważniejszą rzeczą, na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru danego urządzenia, jest jego klasa. Wyróżniamy cztery główne typy tych elementów - A, B, C oraz D - każdy z nich dopasowany jest do użycia w innych warunkach.

Ochronnik przeciwprzepięciowy - element niezbędny w każdej instalacji

W większości mieszkań do instalacji elektrycznej ciągle podłączonych jest wiele cennych urządzeń. Z pewnością nie chcielibyśmy, aby w czasie burzy uległy one zniszczeniu. Z tego powodu ochronniki przeciwprzepięciowe https://www.micros.com.pl/ochronniki-przeciwprzepieciowe/ są elementami, które muszą zostać użyte w każdej instalacji. Ich zastosowanie jest niezwykle ważne także z innego powodu - chronią one bowiem nie tylko sam sprzęt, ale także jego użytkowników. Wyładowania, które występują w pobliżu miejsca zamieszkania, mogą bowiem być przyczyną pożaru lub innego groźnego wypadku.

Zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń w instalacji elektrycznej może więc ochronić ludzkie zdrowie, a nawet życie i z tego powodu konieczne jest przykładanie dużej uwagi do wyboru właściwych urządzeń. Ochronnik przeciwprzepięciowy powinien być zawsze odpowiednio dobrany do danych warunków. Bardzo ważne jest jednak także to, by element ten cechował się jak najwyższą jakością - jego prawidłowe działanie jest w końcu kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa.

Komentarze