Blat kwarcowy czy granitowy - który kamień polecamy na blat w kuchni?

Blat kwarcowy czy granitowyUrządzając nową kuchnię lub remontując tę, którą dotychczas użytkowaliśmy, musimy brać pod uwagę nie tylko estetykę i aktualne trendy designerskie, ale przede wszystkim funkcjonalność i użyteczność naszego pomieszczenia. To szczególnie ważne, jeśli na co dzień lubimy gotować, posiadamy sporą rodzinę lub przyjaciół, którzy uwielbiają rozpoczynać i kończyć każde spotkanie w kuchni. Jedną z ważniejszych kwestii, nad którą warto się zastanowić, jest wybór blatu kuchennego, który powinien służyć nam na lata. Podpowiadamy, jaki kamień na blat warto wybrać i jakie są dostępne na rynku.

Blat kuchenny z kamienia czy drewna?

Pierwszą decyzją dotyczącą blatu jest to, czy ma być on wykonany z kamienia, czy drewna. Choć nie możemy zaprzeczyć, że drewno ociepla wnętrze, warto wspomnieć o jego mankamentach, które często sprawiają, że surowiec ten używany na blat rozczaruje nas wraz z użytkowaniem kuchni. Wilgoć, zmienne i często bardzo gorące temperatury panujące podczas gotowania, a także możliwość łatwego zaplamienia, sprawia, że blat kuchenny wykonany z drewna nie jest zbyt funkcjonalny. Biorąc pod uwagę powyższe kwestie, których nie unikniemy w kuchni, warto postawić na blaty kuchenne z kamienia, a elementy drewniane użyć w postaci dodatków czy innych elementów wyposażenia kuchni, czy jadalni.

Granit w kuchni - dlaczego warto?

Kamienny blat wykonany z granitu to najwyższej jakości produkt, który bez przesady możemy nazwać luksusowym. Zaletą jest nie tylko jego szlachetny i elegancki wygląd, ale także funkcjonalność użytkowania. Na granitowy blat, bez obaw możesz kłaść rozgrzane naczynia, gdyż kamień ten jest wyjątkowo odporny na działanie wysokich temperatur. Blat z granitu „wybacza” wiele roztargnień i pośpiech podczas gotowania, gdyż łatwo usunąć z niego zaplamienia, które nie wchłaniają się i nie wymagają użycia specjalistycznych środków. Osoby, które często zapominają o użyciu lub umyciu deski, mogą kroić na granitowym blacie bez obaw, że zostanie on uszkodzony.

Jeszcze do niedawna minusem blatu kuchennego wykonanego z granitu był jego ciężar, gdyż najczęściej stosowaną grubością było 3 cm, ale od kilku już lat dominującą grubością granitu na blat kuchenny to 2 cm. Cieńszy blat to elegancja, niższa cena i... znacznie niższa waga. Na co się zdecydować, na granit w kuchni czy konglomerat kwarcowy?

Blat z konglomeratu kwarcowego - co warto o nim wiedzieć?

Blat z konglomeratu kwarcowego, zwany kwarcowym powstaje ze zmieszania drobnych elementów naturalnego kwarcu z dodatkiem ok. 5% żywicy i barwników. Jest alternatywą dla granitowego blatu, różnice pomiędzy kwarcem, a granitem nie są duże, ale jednak każdy z materiałów ma lepsze i gorsze parametry. Kwarcowy blat jest w mniejszym stopniu odporny na działanie wysokiej temperatury, co w praktyce oznacza, że warto chronić jego powierzchnię przed ekstremalnie rozgrzanymi naczyniami np. wyjętymi bezpośrednio z piekarnika. Jeśli chodzi o nasiąkliwość i utrzymanie higieny, blat z konglomeratu nie tylko nie ustępuje granitowi, ale nawet go przewyższa. Wystarczy gąbka z płynem, aby codziennie dbać o czystość i higienę blatu kwarcowego. Zaletą blatu z konglomeratu kwarcowego jest to, że jest znacznie lżejszy niż granit, co sprawia, że bez obaw możemy użyć go z większością mebli kuchennych. Minusem jest mniejsza odporność blatu kwarcowego na działanie promieni UV, więc warto unikać jego ciągłej ekspozycji na słońce.

Zdajemy sobie sprawę, że decyzja, który kamień na blat wybrać, często podyktowana jest możliwościami finansowymi. Bez względu na to, czy ostatecznie zdecydujecie się na wybór granitu, czy konglomeratu kwarcowego, warto zlecić wykonanie blatu profesjonalistom, takim jak www.masterstone.pl. Pomogą oni nie tylko wybrać najlepszy kamień na blat, lecz także doradzą jaki odcień będzie najlepiej komponował się w Twojej kuchni. Szeroki i ciekawy wybór kolorystyczny oraz ogromne doświadczenie to zalety producenta blatów kuchennych MASTERSTONE, który swoją siedzibę ma w Bielsku-Białej.

Komentarze