Rodzaje płyt warstwowych - czym różnią się od siebie?

Płyty warstwoweCo pomoże w udanej realizacji inwestycji z wykorzystaniem płyt warstwowych PIR lub MiWo? Na początek - przede wszystkim znajomość rodzajów płyt i różnic pomiędzy nimi. Przeczytaj, a dowiesz się, jak właściwie dobrać płyty warstwowe!

Płyty warstwowe z pianki PIR i z wełny mineralnej

Materiał, z którego jest wykonany rdzeń, to jedna z podstawowych cech odróżniająca od siebie poszczególne rodzaje płyt warstwowych. Przekłada się to na ich właściwości. Pianka PIR wyróżnia się przede wszystkim bardzo dobrymi parametrami, jeśli chodzi o izolację termiczną. Wełna mineralna zapewnia z kolei bardzo dobrą ochronę przeciwpożarową.

Płyty warstwowe dachowe i ścienne

Płyty warstwowe z pianki PIR lub wełny mineralnej można wykorzystać do budowy zarówno ścian zewnętrznych i wewnętrznych budynku, jak i dachu.

Płyty warstwowe ścienne można montować w układzie poziomym lub pionowym.

Płyty dachowe, różniące się od ściennych wyglądem, profilacja trapezowa na zewnętrznej stronie płyty (z widocznym garbem) ułatwia odprowadzanie wody oraz zapewnia szczelność. Płyty te montuje się do przygotowanej wcześniej więźby, najczęściej stalowej.

Płyty warstwowe PIR o specjalnym przeznaczeniu

Płyty warstwowe PIR wyróżniają się bardzo dobrą izolacją termiczną. Ich parametry są wystarczające dla większości rodzajów budynków. Niektóre - takie jak chłodnie czy mroźnie - wymagają jednak szczególnego zabezpieczenia przed różnicami temperatury na zewnątrz i wewnątrz budynku.

Takim zabezpieczeniem są płyty warstwowe chłodnicze - materiał do budowy ścian magazynów i innych obiektów, w których ważne jest zachowanie określonej temperatury. Takie płyty PIR wyróżniają się większą grubością rdzenia. Dzięki temu mogą skutecznie izolować wnętrze budynku od czynników zewnętrznych - temperatury, ale także wilgoci.

Warto wiedzieć, że nie każdy producent płyt warstwowych ma w swoim asortymencie płyty chłodnicze. Takie produkty są dostępne tylko w ofertach wybranych firm.

Rodzaj płyt warstwowych a sposób mocowania

Charakterystyczne dla płyt warstwowych MiWo i PIR jest to, że są względnie łatwe w montażu. W standardowej wersji łączy się je ze sobą za pomocą zamków, z wykorzystaniem techniki na pióro i wpust.

Jeśli estetyka budynku jest szczególnie ważna, warto w takim przypadku zastosować dostępne w ofertach niektórych producentów płyty warstwowe ścienne z ukrytym systemem mocowania. Dzięki łączeniu płyt za pomocą systemowych łączników, a także rozdzielaczy nacisku, miejsce łączenia płyt wygląda estetycznie i nie wymaga użycia dodatkowych obróbek blacharskich.

Wybór płyty warstwowej - na co zwrócić uwagę?

Znajomość rodzajów płyt oraz ich zastosowań to podstawa, gdy chcesz realizować inwestycję z wykorzystaniem tego rodzaju materiałów. Co jeszcze potrzebujesz wiedzieć, by właściwie dobrać rodzaj płyty warstwowej?

Poszczególne modele płyt różnią się grubością rdzenia oraz szerokością modułu. Zarówno pianka PIR, jak i wełna mineralna, mają bardzo dobre właściwości izolacyjne - oznacza to, że nawet płyta o niewielkiej grubości wystarczy, by skutecznie chronić budynek przed warunkami z zewnątrz. Inwestorzy i firmy budowlane mają jednak do wyboru różne grubości rdzenia w zależności od wybranego typu (PIR lub MiWo) - może to być od 40 do ponad 200 mm.

Komentarze